Viņķele: E-veselība ir klunkurējusi no paša sākuma

E-veselības sistēmas “klibuma” iemesls ir tāds, ka šis projekts tapis un ticis pasūtīts ne gluži godprātīgi, intervijā “900 sekundēm” sacīja politiķe Ilze Viņķele (Kustība “Par!”).

“Kad pildīju labklājības ministres pienākumus, bija skaidrs, ka virkne e-projektu, kas ir nosolīti, ir vienkārši nosolīti pa draugam,” sacīja Viņķele, norādot, ka nekad primāra nav bijusi runa par sistēmas funkcionalitāti.

Politiķe norādīja, ka e-veselības nedienu iemesls ir tāds, ka šis projekts jau ir tapis un ticis pasūtīts ne gluži godprātīgi, un konstatētās problēmas ir to sekas.

Politiķe piebilda, ka ir svarīgi, kā nodefinē projekta mērķi, kam pasūta, kā izsola, kas uzrauga projekta vadību. “Šeit mēs redzam, ka visi šie posmi ir bijuši klibi. E-veselība ir klunkurējusi no paša sākuma, un tā aizsākumi ir 10 gadi atpakaļ,” norādīja Viņķele.

Viņa gan īsti nespēja paskaidrot, kāpēc nav cēlusi trauksmi saistībā ar novēroto.

Jau ziņots, no 2018. gada 1. janvāra Latvijā tiek uzsākta obligāta valsts E-veselības sistēmas lietošana. Tā paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite būs tikai elektroniska.

Tomēr šī gada pirmajās darbdienās sistēmas darbībā tika novēroti īslaicīgi traucējumi, kas radījušas neērtības iedzīvotājiem un speciālistiem.

Šobrīd vairāk nekā 90 % gadījumu zvani tiek saņemti no ārstniecības personām un farmaceitiem, kuri vēlas konsultēties par E-veselības lietošanu. Visbiežāk speciālistus interesē, kā elektronizēt papīra recepti vai darbnespējas lapu, ja tā ir izsniegta pirms šī gada 1. janvāra. Atbalsta dienesta pakalpojumus aktīvi izmanto ārsti, kuri E-veselības lietošanas līgumu noslēdza tikai pagājušā gada nogalē un vēl nav pilnībā apguvuši visas sistēmas lietošanas nianses.

Foto: Saeimas kanceleja