Vīķe–Freiberga: Pandēmija nav prognozējama – mēs no valdības nevaram sagaidīt rīcības plānu mēnešiem uz priekšu

Neļausimies kaut kādam stulbam vīrusam sabojāt savu mūžu, jo katra diena, ko mēs dzīvojam, tā ir mūsu mūža sastāvdaļa, LTV raidījumā “Viens pret vienu” sacīja bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe – Freiberga.

“Man šķiet, ka šis gads no vēstures nebūtu jāsvītro, jo katrs ir kaut ko ieguvis. Ir jāpiekrīt, ka šī pandēmija ir mainījusi pasauli,” sacīja Vīķe – Freiberga.

Pēc viņas sacītā, jo ilgāk epidēmija velkas, jo tiešām tā kļūst līdzīga kara apstākļiem. Viņa uzskata, ka, lai apturētu pandēmijas izplatīšanos, ir jāierobežo cilvēku pārvietošanās, un tā tas notiek arī karadarbības zonās: “Mums ir jāmācās paciest un pielāgoties. Līdzīgi kā kara apstākļos. […] Nedrošības situācijā, kādu rada pandēmija, cilvēkiem rodas stress, kas var radīt agresīvas jūtas un aizdomas.”

Viņas ieskatā, Latvijas valdības darba rezultāts ir apmierinošs, jo pandēmija ir neprognozējama un saslimstības līknes “lēkā”: “Pandēmija nav prognozējama un no valdības mēs nevaram sagaidīt rīcības plānu sešus mēnešus uz priekšu.”

“Neviens nevar pateikt, ka ar vakcīnu viss būs perfekti. Ar šo būs tas pats, kas ar visām vakcīnām – būs kaut kādas ķermeņa reakcijas. Domāju, ka nevienu ar varu nevakcinēs, bet jautājums būs par mediķiem un tiem, kas ir kontaktā ar publiku,” uzskata eksprezidente.

Savukārt, sagaidot Ziemassvētkus un Jauno gadu, eksprezidente novēlēja ikvienam možu prātu un censties atrast šajos neierastajos apstākļos kaut ko iepriecinošu: “Latvijas iedzīvotājiem novēlu možu prātu un saglabāt savu dvēseles līdzsvaru. Šajos neordinārajos apstākļos ir jāmeklē kaut kas, kas jūs iepriecina, piemēram, mūziku. Esmu svinējusi Ziemassvētkus bēgļu nometnē, karstā Marokas saulē, bet galvenais ir tas, ka svētki bija sirsnīgi. Viss atkarīgs no pašu attieksmes.”

Foto: Saeimas kanceleja