Vienojas par nodokļu piemērošanu dienesta auto izmantošanai

Finanšu ministrijas un Valsts ieņēmumu dienesta speciālistiem vakar, 17.maijā tiekoties ar nodokļu konsultantiem un grāmatvežiem, panākta kopēja izpratne par nodokļu piemērošanu un uzskaiti tam labumam, ko darba ņēmējs gūst, izmantojot personīgām vajadzībām darba devējam piederošu automašīnu.

Nodokļu konsultanti un grāmatveži atzina, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālas apdrošināšanas obligāto iemaksu ziņā nav nekādu neskaidrību vai pārpratumu, tāpat arī ir skaidra kārtība, kā automašīnas uzturēšanas izdevumi tiek uzskaitīti uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām (saimnieciskās darbības izdevumi).

Taču neskaidrības rodas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanas gaitā, tādēļ sanāksmes dalībnieki, detalizēti pārrunājot nodokļa aprēķināšanu un grāmatvedības uzskaiti, vienojās, ka Finanšu ministrija iekļaus skaidrojošu precizējumu grozījumos noteikumos par PVN piemērošanu, kas pašlaik ir izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē un drīzumā tiks virzīti pieņemšanai valdībā. Sanāksmes dalībnieki atzina, ka dienesta auto izmantošana personīgām vajadzībām ir uzskatāma par pašpatēriņu. Tādēļ PVN piemērošanas noteikumos tiks precizēts, ka gūtā labuma konstantā summa, kas PVN izpratnē ir uzskatāma par pašpatēriņu un apliekama ar PVN, jau iekļauj PVN.

Piemēram, ja gūtais labums saskaņā ar MK noteikumiem par kārtību, kādā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliek labumu, kas gūts, izmantojot darba devēja vieglo pasažieru automobili personīgām vajadzībām, ir 40, 70, 100 vai 150 lati (atkarībā no automašīnas motora tilpuma), tad tas ir ar PVN tai skaitā. Kā jau skaidrots, ja par automobiļa izmantošanu personīgajām vajadzībām PVN piemēro kā pašpatēriņam, tas nenozīmē, ka PVN tiek aprēķināts papildus, bet gan tiek precizēts priekšnodoklis.

Avots: BNA Latvia