VID kritikai kājas bieži vien stieg negodprātības dūksnājā

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir viena no tām iestādēm, kas visbiežāk saskaras ar nepamatotu kritiku – dienestam tiek pārmesta gan sliktā dīkstāves pabalstu izmaksas kontrole, gan lietas, kuras tas vispār nevar ietekmēt un kuras vairāk saistītas ar valstī pieņemtajiem likumiem vai valdības lēmumiem. Turklāt, ja paskatāmies, tad kritiku tam visbiežāk velta uzņēmēji, kuriem tik tiešām ir problēmas ar nodokļu nomaksu vai vēl ļaunāk – saistība ar ēnu ekonomiku.

Tāpat kā daudzus uzņēmumus un nozares, Covid-19 laikā būtiski izaicinājumi piemeklējuši arī Valsts ieņēmumu dienestu, kurš ikdienā lielākoties seko līdzi nodokļu nomaksai, gada pārskata iesniegšanai u.tml. Šajā laikā VID uzticēta arī pabalstu izmaksa, kas radījusi arī lielu devu kritikas, jo ne visi savus pabalstus saņēmuši tādos apmēros, kādos iecerējuši.

Problēma gan šajā gadījumā nav meklējama VID, bet lielā skaitā gadījumu pie negodprātīgiem uzņēmumiem, kas nevēlas pilnā apmērā maksāt nodokļus un labāk izvēlas dzīvot no pabalstiem, kaut gan neatbilst šiem kritērijiem. Kopumā gan jāsaka, ka VID darbs ar dīkstāves pabalstu izmaksu iet ļoti raiti un dienests šajā ziņā ir pretimnākošs.

Un runa jau nav tikai par dīkstāves pabalstiem – VID kritizēts arī par to, ka tas it kā traucējot uzņēmumu darbību, kaut gan, ja uzņēmums godprātīgi maksā nodokļus, pilda likumā noteikto, tad problēmām nevajadzētu rasties. Turklāt daudzi uzņēmēji tieši uzteic VID par pretimnākošo attieksmi pret uzņēmumiem un to, ka dienests akceptē novēlotus lūgumus pēc palīdzības, izskaidro un konsultē.

Skaidri redzams, ka VID cenšas strādāt efektīvi un attīstīties un tik tiešām iedziļinās uzņēmēju argumentos, lai darbotos arvien labāk, taču nepamatotā kritika daudziem liedz to saskatīt.

Vai nebūtu laiks pievērst uzmanību pašiem uzņēmumiem, kas pārmetumus izsaka, un tam, kāda tiem ir motivācija šo kritiku paust?

Foto: F64