Veselības finansēšanas avots padara ģimenes ārstus par nodokļu uzraugiem

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska neatbalsta valdības izvēlēto veselības aprūpes finansēšanas avotu. Kā intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja Kozlovska, koalīcijas piedāvājums padara ģimenes ārstus par nodokļu uzraugiem, tomēr ārstam ir citi uzdevumi.

Kozlovska norādīja, ka izvēlētais veselības finansēšanas avots nav no tiem labākajiem. Kozlovska pauda līdzīgu viedokli kā Ģimenes ārstu asociācija – tas ir papildus nodoklis, cietīs trūcīgākie.

Tāpat viņa apliecināja, ka pagaidām ģimenes ārstu nostāja attiecībā uz streiku nav mainījusies – tas notiks. Jau nākamnedēļ paredzētā tikšanās ar Veselības ministriju, lai par to runātu.

Pēc ilgām un sarežģītām diskusijām, valdību veidojošās partijas beidzot izlēmušas par finansējuma avotu veselības aprūpei – papildu naudu plānots iegūt, par vienu procentpunktu palielinot sociālo nodokli. Pusi no tā maksās darba devējs, un pusi – darba ņēmējs.

Jau vēstīts, ka ģimenes ārsti nolēmuši 3. jūlijā uzsākt streiku. Tiek uzsvērts, ka situācija ģimenes medicīnā ir kļuvusi kritiska. Valsts ilgstoši nemaksā taisnīgu atalgojumu par ģimenes ārsta sarežģīto un apjomīgo darbu. Vienlaikus valsts iestādes prasa pildīt tādas prasības, kurām ir nepieciešami arvien lielāki ģimenes ārsta laika, darba un naudas ieguldījumi.

Streika prasības ir palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstam 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus (2018., 2019. un 2020. gadā), palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018. gadā, kā arī palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs nākamo gadu laikā.

Tāpat ārsti prasa atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp no jauna atveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu un nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu (e-DNL, e-recepte utt.) ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, kad asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu pacientu tiesību un datu aizsardzību.