Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu virzīs izskatīšanai valdībā

Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēdē panākta vienošanās par Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekta virzīšanu izskatīšanai valdībā.

Līdz šim sēdē izskanējuši divi piedāvājumi – veselības nozarei veidot divus atsevišķus likumprojektus – vienu, kurā tiek noteikts finansējuma palielinājums nozarei nākamajiem gadiem un mediķu atalgojuma paaugstināšanās, bet otru ar veselības apdrošināšanas sistēmas tehnisko pusi.

Kā žurnālistiem atzina veselības ministre Anda Čakša, visām pusēm vienojoties, izstrādāts kompromisa variants, kurā iekļautas gan Veselības ministrijas (VM), gan Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) prasības, kā arī NTSP sēdē izteiktie priekšlikumi.

Ministre jau vairākkārt norādījusi, ka saprot mediķu bažas par to, ka likums varētu aizkavēties, līdz ar to neradot drošības sajūtu par to, ka veselības nozarei paredzētais finansējums 2020.gadā sasniegs 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Pēc Čakšas sacītā, tagad likumprojekts tiks nodots ātrai izskatīšanai VM, lai to sagatavotu iesniegšanai valdībā un tālāk Saeimā.

Politiķe norādīja, ka likumprojekts valdībā varētu tikt iesniegts aiznākošajā nedēļā.

Jau ziņots, ka pagājušās nedēļas beigās turpinoties diskusijām par Veselības aprūpes likumprojektu, Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē nolemts apvienot Veselības ministrijas un Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības piedāvātos likumprojektus vienā un virzīt apstiprināšanai Saeimā steidzamības kārtā.

Ministru prezidents Māris Kučinskis sacīja, ka sanākušās padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomei līdz 8.septembrim jārod vienošanās par kompromisa variantu, lai līdz 1. janvārim varētu pieņemt Veselības aprūpes likumprojektu.

Veselības ministrijas iecere paredz, ka pakalpojumu grozs būtu sadalīts sociālā nodokļa nemaksātājiem un maksātājiem. Minimālajā grozā tiktu iekļauta neatliekamā palīdzība, ģimenes ārsta pakalpojumi, aprūpe grūtniecēm, un apkārtējos apdraudošo slimību diagnosticēšana un ārstēšana. Savukārt pilnais pakalpojumu grozs, plānveida palīdzība, būtu pieejama visiem nodokļu maksātājiem.

Ministrija iecerējusi, ka tie, kas neveic sociālās apdrošināšanas iemaksas, valsts apmaksātu medicīnu varēs saņem, veicot iemaksas 1% apmērā no minimālās algas nākamgad, bet 5% – 2020.gadā.

Jau vēstīts, ka Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē tika pieņemts lēmums atbalstīt valdības sagatavoto nodokļu reformas projektu ar nosacījumu, ka reformas ietvaros tiks paredzēts tāds veselības aprūpes nozares valsts finansējuma pieaugums, kas 2020. gadā nodrošina veselības aprūpes valsts finansējumam vismaz 4% no IKP. Tāpat tika nolemts, ka finansējuma pieauguma ietvaros ir jāplāno būtisku darba samaksas pieaugumu nozares darbiniekiem, un abi minētie nosacījumi jānostiprina ar jaunu likumu par veselības aprūpes finansēšanu.

Foto: Veselības ministrija