Venecuēlas prezidents vēlas anektēt divas trešdaļas kaimiņvalsts teritorijas

Brīdī, kad Venecuēla piedzīvo grūtus laikus, jo tās ekonomika sabrūk, kā arī valstī ir ievērojams preču trūkums un strauji augoša inflācija, Venecuēlas prezidents Nikolas Maduro atsvaidzinājis senu teritoriālu strīdu ar kaimiņvalsti Gajānu, vēloties anektēt divas trešdaļas no mazās Dienvidamerikas valsts.

Jautājums par Gajānas Eskibo reģiona vēsturisko piederību nav bijis aktuāls vairāk nekā 15 gadus , taču tagad Maduro vēlas paplašināt savas valsts tiesības pēc potenciāli bagātas naftas iegulas atraduma Gajānas teritorijā.

Gajāna konkrēto teritoriju ieguva savā pārvaldībā ar 1899. gada arbitrāžas tiesas lēmumu, kad tā vēl bija Britu Gviāna.

Venecuēlas valdība nesen nosūtīja vēstuli uzņēmumam “ExxonMobil”, ar ko Gajānai ir noslēgts līgums naftas urbumu jomā, un kas veica ievērojamo naftas atklājumu maijā. Maduro kritiķi teritoriālo prasību raksturo kā farsu, kas ir domāts, lai novērstu valsts ekonomisko krīzi un atgūtu strauji krītošo atbalstu prezidentam.

Maduro jūnija sākumā lūdza ANO ģenerālsekretāru Banu Kimunu atjaunot arbitrāžas tiesu, solot venecuēliešiem atgūt kontroli pār Eskibo reģionu.

“Mēs gatavojamies paņemt atpakaļ to, ko mūsu vecvecāki atstāja mums,” Maduro paziņoja savā runā pagājušajā nedēļā, neminot, ka viņa “vecvecāki” ir parakstījuši līgumu par teritorijas neatkarību. Tāpat viņš apstiprināja, ka konfliktā iesaista ANO, lai valstij atgūtu daļu no Gajānas teritorijas.

Gajāna, atbildot uz šo gājienu, ir pametusi sen izveidoto ANO grupu šajā jautājumā

“Mēs ANO ģenerālsekretāram ļoti skaidri norādījām, ka labā prakse, kurai esam uzticīgi sekojuši, nepiedāvā nekādu risinājumu iet uz priekšu,” paziņoja Gajānas ārlietu ministrs Karls Grīnidžs.