Vējonis: Solidaritātes vārdā valsts amatpersonu algas nevajadzētu paaugstināt

Solidarizējoties ar to sabiedrības daļu, kam darba samaksa netiks celta, Saeimas deputātu un citu valsts amatpersonu algas nākamgad nevajadzētu paaugstināt, šādu viedokli ceturtdien LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pauda Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Intervijā Vējonis atzīmēja, ka nekādi jauni lēmumi saistībā ar amatpersonu algu celšanu nav pieņemti un pašlaik tiek pildīta jau spēkā esošā likumu norma, kas nosaka, ka palielinoties vidējai algai pieaug arī amatpersonu atalgojums.

Vienlaikus gan prezidents norāda, ka šajā brīdī, kad ir iekavējušās pedagogu atalgojuma sistēmas reformas, kā arī reformas veselības un iekšlietu sistēmā, nebūtu pareizi celt atalgojumu valsts sektorā.

“Es vēlētos skatīties daudz plašāk, jo nodarboties tikai un vienīgi tikai ar atalgojuma iesaldēšanu arī nevar. Ja gribam, piesaistīt augstas kvalitāti valsts pārvaldē, tad ir jābūt adekvātām atalgojuma valsts sektorā. Ja mēs neskatāmies ilgtermiņā, tad iesaldēšanas jautājums ir ceļš, kā varam atalgojuma līmeni stabilizēt,” pauda prezidents.

“Tas ir politisks lēmums – jāizšķiras, vai [atalgojums] atbilstoši likumam ir jāpalielina vai arī, solidarizējoties ar to sabiedrības daļu, kam darba samaksa netiks celta, jāiesaldē” sacīja Vējonis, paužot viedokli, ka šajā brīdī pareizāk būtu iesaldēt algas, vienlaikus piebilstot, ka daudz būtiskāk būtu skatīties uz reformām, kas ir iekavējušās.

Jau vēstīts, ka balstoties uz vidējās algas izmaiņām, nākamgad tiks pārskatīts arī amatpersonu atalgojums.

Saskaņā ar likumu Saeimas deputāta mēnešalgu nosaka, mēneša vidējās darba samaksas apmēram, kas noapaļots pilnos eiro, piemērojot koeficientu 3,2. Plānojot nākamā gada budžetu, Saeimas Kanceleja katru gadu pārrēķina deputātu algas un tām nepieciešamos budžeta līdzekļus, ņemot vērā aizpagājušā gada mēneša vidējās darba samaksas apmēru.

Tādējādi Saeimas deputātiem atalgojums pieaugs par 157 eiro, Ministru prezidentam un valsts kontrolierei mēnešalga pieaugs par 198 eiro, bet tiesībsargam – par 167 eiro.

Mēneša vidējā darba samaksa Latvijā pēdējos gados ir pieaugusi. 2012.gadā tā bija 685 eiro, 2013.gadā – 716 eiro, bet 2014.gadā – 765 eiro.