VBTAI: Bērna māja durvis vērs jau 2023. gadā

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 no 21.- 27. novembrim rīko informatīvo akciju “Pārtrauc klusēšanu!”. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību seksuālās vardarbības problēmai, aicinot nepieciešamības gadījumā saņemt psihoemocionālu un informatīvu atbalstu jautājumos, kas saistīti ar seksuālu vardarbību, kas vērsta pret bērnu.

Kā šorīt intervijā LTV atzina Gita Kalniņa no Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, seksuālās vardarbības zvanu skaits ir palielinājies.

“Ja runājam par statistikas datiem, seksuālās vardarbības zvanu skaits ir palielinājies. Ja salīdzinām ar 2020. gadu, tad tie bija nedaudz pāri 60, pagājušajā gadā tie bija 88, šogad pa desmit mēnešiem tie jau ir 88 zvani saistībā ar seksuālu vardarbību pret bērnu,” uzsvēra Kalniņa.

Lai novērstu bērna atkārtotu traumēšanu, vairumā Eiropas valstu darbam ar šiem gadījumiem ir izveidots un darbojas Bērna mājas modelis (no islandiešu valodas Barnahus jeb Bērna māja). Bērna māja ir bērnam piemērota vide, kurā visi iesaistītie speciālisti sapulcējas vienuviet, lai veiktu nopratināšanu, medicīnisko apskati un sniegtu nepieciešamo psiholoģisko atbalstu bērnam, kurš cietis no seksuālas vardarbības.

“Kopā ar Labklājības ministriju un Bērnu slimnīcu strādājam pie tā, ka tiek veidota bērnu māja, kur vienā vietā būs iespēja bērnam saņemt visu speciālistu pakalpojumus, kur tiks vienuviet gan veikta izmeklēšana, gan apskate, gan sniegts psiholoģiskais atbalsts. Kā zinām, vairākkārtēja pieskaršanās šiem notikumiem rada atkārtotu emocionālu traumu, tas jāizslēdz. Šobrīd darbs notiek aktīvi, plānots, ka bērnu māja sāks darbu 2023. gadā. Speciālisti strādā pie tā, lai bērni būtu pasargāti,” sacīja Kalniņa.