Valdībā akceptēti grozījumi akcīzes nodokļa likumā

Valdībā akceptēti grozījumi akcīzes nodokļa likumā

Ministru kabinets otrdien, 29. martā ir akceptējis grozījumus likumā par akcīzes nodokli, kas paredz paaugstināt akcīzes nodokli cigaretēm, stiprajam alkoholam un dīzeļdegvielai, maina nosacījumus akcīzei dabasgāzei un atvieglojumam dīzeļdegvielai zemniekiem, kā arī precizē likuma normas attiecībā uz uztura bagātinātājiem.

Likumprojekts ir iekļauts 2011. gada valsts budžeta grozījumu pavadošajā paketē un paredz 2011. gadā valsts budžetā 12,2 miljonu latu papildu ieņēmumus no akcīzes nodokļa, 2012. gadā un 2013. gadā – 31,8 miljonu latu papildu ieņēmumus. Kopā ar papildu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) ieņēmumiem valsts budžets šogad varētu saņemt par 14,5 miljoniem latu vairāk, 2012. gadā – par 37,56 miljoniem latu vairāk.

Grozījumi likumā paredz šā gada 1.jūnijā paaugstināt akcīzes nodokļa likmi stiprajam alkoholam no 890 latiem uz 940 latiem par 100 litriem absolūtā spirta, lai likme būtu starp Igaunijas līmeni un Lietuvas līmeni – nodokļa līmenis Latvijā arī pēc paaugstināšanas būs zemāks (par 6,4%) nekā nodokļa līmenis Igaunijā, bet nedaudz (par 3,4%) virs Lietuvas nodokļa līmeņa. Ja pieņem, ka visi pārējie cenu ietekmējošie faktori paliek nemainīgi, paaugstinot akcīzes nodokli stiprajam alkoholam, 0,5 litru alkoholiskā dzēriena ar absolūtā spirta saturu 40 tilpumprocenti (piemēram, degvīns) cena varētu palielināties par 12,2 santīmiem, ieskaitot PVN.

Tiek paredzēts šā gada 1.jūnijā paaugstināt akcīzes nodokli benzīnam no 269 latiem uz 289 latiem par 1000 litriem jeb par 2 santīmiem litrā, lai akcīzes nodokļa apmēru tuvinātu akcīzes nodoklim Lietuvā (likme 308 lati par 1000 litriem) un Igaunijā (likme 300 lati par 1000 litriem). Ja pieņem, ka visi pārējie cenu ietekmējošie faktori paliek nemainīgi, paaugstinot akcīzes nodokli benzīnam par 2 santīmiem par litru, degvielas cena varētu palielināties par 2,44 santīmiem litrā, ieskaitot PVN.

Likuma grozījumos ir paredzēts pakāpeniskas akcīzes nodokļa paaugstināšanas grafiks cigaretēm un smēķējamai tabakai, lai nodoklis 2018. gadā sasniegtu Eiropas Savienības minimālo līmeni. Pašlaik Latvijā akcīzes nodoklis cigaretēm: specifiskais nodoklis (par 1000 cigaretēm) ir 22,5 lati un procentuālais nodoklis ir 34,5% no cigarešu maksimālās mazumtirdzniecības cenas, ar nosacījumu, ka aprēķinātais akcīzes nodoklis nedrīkst būt mazāks kā Ls 48 par 1000 cigaretēm (tas ir tā saucamais nodokļa minimālais līmenis). Grozījumos paredzēta nodokļa likmes cigaretēm paaugstināšana š.g. 1.jūlijā no minimālā līmeņa 48 uz 52 latiem par 1000 cigaretēm, akcīzes nodokļa cigaretēm specifiskās likmes paaugstināšana no 22,5 latiem uz 25 latiem par 1000 cigaretēm, akcīzes nodokļa cigaretēm procentuālās likmes samazināšana no 34,5% uz 34%.

Līdz ar akcīzes nodokli cigaretēm paredzēts attiecīgi pakāpeniski paaugstināt arī akcīzes nodokli cigāriem/cigarillām, lai arī turpmāk akcīzes nodoklis cigāriem/cigarillām veidotu pusi (50%) no akcīzes nodokļa minimālā līmeņa cigaretēm. Nodokli cigarillām plānots šā gada 1.jūlijā paaugstināt no 24 latiem uz 26 latiem par 1000 cigāriem/cigarillām. Paredzēts arī akcīzes pieaugums smēķējamai tabakai no pašreizējiem 29 latiem uz 34 latiem par 1 kilogramu.

Tāpat šā gada 1.jūlijā paredzēts samazināt akcīzes nodokli dabasgāzei, kuru izmanto par kurināmo, no 15,6 latiem uz 12 latiem par 1000 m3, lai mazinātu akcīzes nodokļa slogu dabasgāzei, kuru kā kurināmo izmanto siltumuzņēmumi un mājsaimniecības (ēdiena pagatavošanai vai dzīvojamās mājas siltumapgādē), un atsevišķas nozares, kas nav iekļautas atbrīvojumu uzskaitījumā. Kā arī paredzēts atcelt akcīzes nodokļa atbrīvojumu dabasgāzei, kuru izmanto elektroenerģijas ražošanai, savukārt dabasgāzei, kuru izmanto siltumnīcās un rūpnieciskās ražošanas tehnoloģisko iekārtu darbināšanai un tehnoloģiski nepieciešamā klimata nodrošināšanai rūpnieciskās ražošanas telpās, paredzēts uzsākt aplikt ar akcīzes nodokli ar 2014. gada 1. janvāri.

Akcīzes nodokļa likumā paredzēts iekļaut arī Ministru kabinetam deleģējumu noteikt maksimālo dīzeļdegvielas litru apmēru, kas tiek izmantota lauksaimniecībā un kas tiek atbrīvots no akcīzes nodokļa saimnieciskajā gadā, lai nepārsniegtu no valsts budžeta paredzētos līdzekļus šī atbrīvojuma piemērošanai. Paredzēts, ka minētā norma stājas spēkā šā gada 1.jūlijā. Ja noteiktais maksimālais dīzeļdegvielas daudzums saimnieciskajā gadā tiek pārsniegts, tad proporcionāli ir samazināms dīzeļdegvielas daudzums uz hektāru.

Pēc Zemkopības ministrijas ierosinājuma papildus tam tiek precizētas normas par dīzeļdegvielas, kurai piemēro akcīzes nodokļa atbrīvojumu un kuru iegādājas lauksaimniecības produkcijas ražotāji, lai minēto dīzeļdegvielu varētu iegādāties lauksaimniecības produkcijas ražotāji, kas reāli ražo lauksaimniecības produkciju, ieskaitot lopbarības ražošanu un saimniecisko darbību lopkopības jomā, nosakot minimālos ieņēmumus no 1 ha. Minimālais ieņēmumu slieksnis būs noteikts pietiekoši augsts, lai minētās degvielas limitu varētu saņemt lauksaimniecības produkcijas ražotājs, kura ieņēmumi ir reāli pierādāmi, izmantojot Valsts ieņēmuma dienestā esošo informāciju par ieņēmumiem no lauksaimnieciskās ražošanas. Par to vēl tiks diskutēts ar lauksaimnieku nevalstiskajām organizācijām un tas tiks noteikts Ministru kabineta noteikumos.

Paredzēts, ka likumprojekts stāsies spēkā šā gada 1.jūnijā. Grozījumi likumā par akcīzes nodokli vēl tiks izskatīti Saeimā.