Vairāk nekā ducis senatoru aicina pagarināt sankcijas pret Irānu

Ir pagājis nepilns pusgads, kopš janvārī tika atceltas Irānai noteiktās starptautiskās sankcijas, stājoties spēkā Teherānas un pasaules lielvaru līgumam par Irānas kodolprogrammas ierobežošanu, kad vairāk nekā ducis demokrātisko senatoru ir aicinājuši pagarināt spēkā vēl esošās sankcijas Islāma Republikai.

ASV senators Bens Kardins un Ņujorkas senators Čārlzs Šūmers kopā ar vēl 12 citiem senatoriem ieviesuši tiesību aktus, kas paredz atjaunot 1996.gadā Irānai noteiktās sankcijas, kas beidzās šī gada beigās, un aizliedz ārvalstu kompānijām investēt Irānas enerģētikas nozarē. Galvenais sankciju mērķis ir liegt finansiālu atbalstu starptautiskajam terorismam, kodolieroču un raķešu izplatīšanai. Kopš 1996. gada sankcijas ir pagarinātas vairākas reizes. Kardins aicinājis republikāņu senatorus pievienoties aktu atjaunošanai.

Viņš norāda, ka pēc plašām konsultācijām ar kolēģiem esot skaidrs, ka sankcijas pret Irānu ir jāpagarina pirms gada beigām, kad tās zaudēs savu spēku. Tam piekrīt arī ASV prezidents Baraks Obama, norādot, ka pēdējā gada laikā ir izdevies nepieļaut turpmākus konfliktus, pateicoties sankcijām.

“Pēdēja gada laika Irāna ir īstenojusi ar kodolprogrammu saistītās saistības, kas apstiprinātas ar Starptautisko Atomenerģijas aģentūru. Irāna ir krasi samazinājusi savu urāna bagātināšanas programmu, atdevusi vai iznīcinājusi lielāko daļu savas augsti bagātinātās kodoldegvielas un atvērusi savas atomelektrostacijas IAEA inspektoriem (…) Visi Irānas ceļi uz kodolieročiem paliek slēgti un sankcijas ir pagarinātas no diviem līdz trim mēnešiem. ASV un mūsu sarunas partneri uzstāj, ka ir pilnībā jāīsteno saistības, lai pagarinātu ar kodolenerģiju saistītās sankcijas,” norāda Obama.

Kā zināms, janvāra sākumā saistībā ar Irānas kodolprogrammu tika atceltas starptautiskās sankcijas pret Irānu un tai atjaunota pieeja pasaules tirgiem. Taču tās ASV sankcijas, kas nav saistītas ar kodoljautājumu, paliek spēkā, tai skaitā aizliedzot dolāru darījumus ar Irānu un padarot uzņēmumiem grūtāku piekļūšanu finansējumam uzņēmējdarbībai Islāma Republikā.

Foto:stux/https://pixabay.com/en/users/stux-12364//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/