Vaidere: “Brexit” varētu radīt 11–13 miljardu eiro “caurumu” ES budžetā

Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) varētu radīt 11–13 miljardu eiro lielu “caurumu” ES budžetā, intervijā laikrakstam “Neatkarīgā” atzina Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (JV).

Viņa atzina, ka pašlaik nav zināms, vai “Brexit” reāli notiks, skaidrojot, ka ne britu premjere Terēza Meja, ne Mišels Barnjē to nezina.

“Rēķināmies tomēr, ka “Brexit” var notikt un tas varētu radīt 11-13 miljardu eiro caurumu ES budžetā. Tā kā Budžeta komitejā esmu vienīgā no Latvijas, savu nostāju nācās paust visai skaļi un uzstājīgi,” atzina Vaidere.

“Esmu uzsvērusi, ka no ES gaidām gan drošību, gan materiālo atbalstu, līdz ar to jāsaglabā Kohēzijas fondu finansējums līdzšinējā apmērā, jāturpina tiešmaksājumu izlīdzināšana lauksaimniecībā. Eiropas Parlaments tam ir piekritis. Ja Brexit notiks, tad esam vienojušies, ka aizstāvēsim ES fondu nesamazināšanu tām dalībvalstīm, kas vēl nav sasniegušas vidējo ES attīstības līmeni. Esam izvirzījuši prasību, ka Brexit gadījumā jāpalielina dalībvalstu iemaksas no viena procenta no NKP uz 1,3% no NKP. Baltijas valstīm šis piedāvājums ir izdevīgs, jo no katra iemaksātā eiro mēs saņemam 3-4 eiro pretī no ES fondiem. Pagaidām gan dalībvalstis, piemēram, Austrija, Somija, Zviedrija, Nīderlande, iebilst šim priekšlikumam. Ja tas izdotos, Brexit robs būtu nosegts. Diskusijas ar Eiropas Komisiju un dalībvalstīm turpinās,” norādīja deputāte.

Tāpat, pēc viņas sacītā, vēl būtu jāievieš digitālais nodoklis, lai arī lielās interneta platformas, kas strādā un pelna arī Eiropā, te maksātu, kā arī finanšu transakciju nodoklis, lai bankas būtu spiestas dalīties milzīgajā peļņā.

Kā zināms, Lielbritānijas premjere Terēza Meja šomēnes panāca vienošanos ar ES par Brexit atlikšanu līdz 31. oktobrim, lai rastu izeju no politiskā strupceļa.

Premjere vienlaikus cer, ka vienošanos britu politisko spēku starpā izdosies panākt tuvāko nedēļu laikā, lai Lielbritānijai 23. maijā nebūtu jāpiedalās Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Foto: Unplash