Vai privatizācijas sertifikātu īpašniekiem nesanāks piemaksāt par šīm īpašumtiesībām

Neskatoties uz to, ka privatizācijas sertifikātiem nav derīguma termiņa un tos var glabāt kaut vai visu mūžu, Privatizācijas aģentūra (PA) ir sākusi iekasēt kontu apkalpošanas maksu. Lielā daļā gadījumu tā ir pat lielāka nekā kontā atlikušo sertifikātu vērtība.

Kopš 2016. gada visi privatizācijas sertifikāti glabājas Privatizācijas aģentūrā, jo uz šo iestādi tika pārcelti visi konti, kas iepriekš bija atvērti a/s Latvijas Krājbanka un a/s Attīstības finanšu institūcija Altum (iepriekš VAS Latvijas Hipotēku un zemes banka), vēsta NRA.lv.

Pēc PA datiem, pagājušā gada sākumā vēl neizmantoti bija 2,5 miljoni sertifikātu, kas glabājās aptuveni 400 000 kontu. Lai veicinātu kontos esošo sertifikātu izmantošanu, pērn stājās spēkā jauni Ministru kabineta noteikumi par privatizācijas sertifikātu kontu apkalpošanu, izmantošanu un aprites administrēšanu, kas nosaka, ka par kontu apkalpošanu ir jāveic samaksa. Par konta apkalpošanu fiziskām un juridiskām personām (izņemot par uzkrāšanas kontiem) gada maska ir noteikta 0,02 procenti no sertifikāta nominālvērtības, bet ne mazāk kā 24,00 eiro gadā. PA skaidro, ka, nosakot apkalpošanas maksu, tika izvērtētas un ņemtas vērā kredītiestāžu vidēji piemērotās maksas par klientu apkalpošanu mēnesī.

Par konta apkalpošanu nav jāmaksā, ja konts netiek apkalpots pilnu kalendāro gadu. Piemēram, tiem iedzīvotājiem, kuri pērn pārdeva savus privatizācijas sertifikātus un kontu slēdza, par konta apkalpošanu nebija jāmaksā. Pārējiem tas bija jāizdara līdz šā gada februārim.

Lai maksa par konta apkalpošanu būtu lielāka par 24 eiro, kontā gada sākumā vajadzētu būt vairāk par 3012,68 sertifikātiem. PA norāda, ka tik liels sertifikātu skaits par Latvijā nodzīvoto laiku vai kā kompensācija par īpašumu nav tikuši piešķirti. Ja kontā atrodas tik liels vai lielāks sertifikātu skaits, tad šie sertifikāti, visticamāk, ir bijuši uzpirkti.
PA gan skaidro, ka, nesaņemot konta apkalpošanas gada maksu, konta īpašnieks netiks iekļauts parādnieku sarakstos. Konta apkalpošanas maksa tiks pārrēķināta sertifikātos un par attiecīgu daudzumu samazināts privatizācijas sertifikātu atlikums kontā.

Ja sertifikātu īpašnieks nākotnē vēlas saglabāt sertifikātu apjomu kontā, tad maksu par konta apkalpošanu ir jāveic Valsts kasē.

PA arī atzīst, ka lielai daļai kontu īpašnieku sertifikātu konta atlikums naudas izteiksmē bija mazāks nekā gada maksājums par konta izmantošanu. Taču arī tādos gadījumos nekādi papildu maksājumi konta īpašniekiem nav jāveic. Ja privatizācijas sertifikātu konta atlikums pēc sertifikātu ieturēšanas būs 0, konts automātiski tiks slēgts.

Šī jaunā kārtība neietekmēs valsts un pašvaldību budžetus, jo izdevumi par kontu apkalpošanu tiks segti no iekasētajām maksām par kontu apkalpošanu.

Privatizācijas aģentūras potenciālie ieņēmumi no kontu apkalpošanas maksas pirmajā gadā tika lēsti aptuveni 30 tūkstošu eiro apmērā.

PA atgādina, ka jebkura fiziska vai juridiska persona, kurai vēl pieder privatizācijas sertifikāti, tos var izmantot, piemēram, pērkot valsts un pašvaldību īpašumu, pārdodot citiem, vai dāvināt.

Ilze Šteinfelde

Foto: F64