Deputāti aicina steidzami sagatavot priekšlikumus ēdināšanas nozares atbalstam

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas Uzņēmējdarbības attīstības apakškomisijas sēdē ceturtdien, 24.augustā, deputāti aicināja Finanšu ministriju trīs nedēļu laikā sagatavot konkrētus risinājumus, kā palīdzēt ēdināšanas nozarei. Deputāti ar nozares un atbildīgo ministriju pārstāvjiem šodien sprieda par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšanu un konkurētspējas veicināšanu šajā nozarē.

“Lielākais ienaidnieks ēdināšanas nozarei ir laiks. Redzam, ka tā saskaras ar lieliem nodokļu parādiem, kā arī iezīmējas dramatiska tendence arvien vairāk restorāniem paziņot par slēgšanu. Ir nepieciešams tūlītējs risinājums, un deputāti par to bija vienisprātis. Sēdē pārliecinājāmies, ka arī pati nozare ir gatava uzstādīt konkrētus mērķus, ja tiktu ieviesta terminēta samazinātā PVN likme, kas, kā dati pierāda, citās ES dalībvalstīs veicinājis nozares attīstību,” norādīja apakškomisijas priekšsēdētājs Artūrs Butāns, uzsverot, ka Latvija ir viena no retajām Eiropas valstīm, kurā ēdināšanai netiek piemērota samazināta PVN likme.

Viesmīlības nozare pandēmijas laikā cieta vissmagāk, un tā zaudēja līdz sešiem tūkstošiem darbinieku, sēdē deputātiem pauda nozares pārstāvji, akcentējot, ka ēdināšanas nozare pērn nodokļos samaksāja 165 miljonus, bet šobrīd tai ir lielākais parāds attiecībā pret apgrozījumu visā Latvijā. Nozares pārstāvji sacīja, ka strauji vajadzīgs īpašs regulējums, un rosināja sākotnēji uz diviem gadiem ieviest samazināto PVN likmi un pēc tam atkārtoti izvērtēt situāciju.

Apakškomisijas sēdē Ekonomikas ministrija deputātus informēja, ka atbalsta ēdināšanas nozares priekšlikumus un ir tos jau iesniegusi izskatīšanai nodokļu politikas darba grupā. Savukārt Finanšu ministrijas pārstāvji pauda, ka par to ir diskutējuši, bet lēmumi vēl nav pieņemti.

Ēdinātāji arī uzsvēra, ka īpašs risinājums palīdzētu pārtraukt nozares lejupslīdi un nodrošinātu līdzvērtīgu konkurenci ar kaimiņvalstīm. Deputāti pavisam drīz atgriezīsies pie šī jautājuma, kad būs saņemti Finanšu ministrijas priekšlikumi, informēja A.Butāns.

Ēdināšanas nozarē patlaban strādā ap 27 tūkstošiem darbinieku, liecina Valsts ieņēmuma dienesta dati.