Ungārijai draud izslēgšana no Eiropas Savienības

Ungārija ir negaidīti kļuvusi par pirmo kandidātu izslēgšanai no Eiropas Savienības (ES) – ES ir gatava piedot Grieķijai tās “nepilnības”, taču nav gatava piedot Ungārijas premjerministram Viktoram Orbānam viņa nāvessoda atjaunošanas ideju.

Saskaņā ar Vācijas laikrakstā “Süddeutsche Zeitung” paziņoto, Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers uzstājīgi iesaka Ungārijai padoties saskaņā ar ideju par nāvessoda atkārtotu ieviešanu – ja tā nenotiks, tas būs iemesls Eiropas un Ungārijas “laulības šķiršanas pamatam”.

“Orbāna kungam ir nekavējoties jāpaskaidro, ka tas nav viņa nolūks. Ja tas būtu viņa nodoms, sāktos cīņa,” sacīja Junkers. “Ir skaidrs, ka šāda ideja nav saderīga ar dalību Eiropas Savienībā. Orbāns, protams, var brīvi paust savu viedokli, taču ja ungāri spers šādu soli, ir skaidrs, ka viņi vairs nevarēs palikt Eiropas Savienības biedri”.

Ungārija nāvessods tika atcelts 1990. gadā, un ES valsts pievienojās 2004. gadā. Pirms pāris nedēļām Ungārijas premjerministrs paziņoja, ka katrai ES dalībvalstij ir jābūt iespējai lemt par nāvessoda ieviešanu.

Tāpat Junkers neatlaidīgi iestājās pret Grieķijas atsaukšanu no monetārās savienības, norādot, ka Grieķijai eirozonu nevajadzētu pamest, jo tā rezultātā varētu zust ārvalstu investoru interese.