Tirdzniecības centri mudina valdību gatavoties rudenim, lai izvairītos no vēl viena ierobežojumu viļņa

Lai veiksmīgāk sagatavotos rudens sezonai, kad potenciāli gaidāms Covid-19 saslimstības pieaugums, kas var izraisīt vēl vienu plaša mēroga ierobežojumu vilni, šobrīd svarīgi darīt visu, lai neatjaunotos pagājušās ziemas epidemioloģiskā situācija. Tirdzniecības centri uzsver, ka valdībai jāskaidro veidi, kā izvairīties no Covid-19 vīrusa izplatības, tostarp vakcinējoties, tādējādi virzoties uz pūļa imunitāti valstī, kas ļautu rudenī neatgriezties pie plašiem ierobežojumiem. Citu valstu pieredze liecina, ka pūļa imunitātes sasniegšana ļauj ne tikai pasargāt iedzīvotāju veselību, bet arī glābj valsts ekonomiku, jo dod iespēju uzņēmumiem nepārtraukt savu darbību. Tirdzniecības nozare norāda, ka jādara viss iespējamais, lai rudenī neatgrieztos pie apstākļiem, kad valdības neizdarības dēļ atkal nāktos slēgt veikalus visā valstī vai arī tiktu uzspiesta sabiedrības dalīšana vakcinētajos un nevakcinētajos.

Vadoties pēc pagājušā gada pieredzes, ir secināms, ka rudenī, iestājoties vēsākam laikam, slimības izplatība atkal var notikt straujāk. Uz to norāda arī Latvijas epidemiologi, uzsverot, ka “ja ir sezonalitāte, tas nozīmē, ka rudenī slimība var atgriezties tik lielā mērā, cik lielā mērā sabiedrība būs neimūna. Jo vairāk cilvēku būs neimūni, jo vairāk vīrusam būs iespējams atkal plašāk izplatīties.”1 Lai no šāda scenārija izvairītos, pasargājot gan sabiedrības veselību, gan valsts ekonomiku, tieši šobrīd – vasarā – valdībai jārīkojas pēc iespējas aktīvāk, piemēram, organizējot plaša mēroga skaidrojošu kampaņu, lai sasniegtu nevakcinēto sabiedrības daļu. Savu gatavību iesaistīties sabiedrības informēšanā apliecina Latvijas lielākie tirdzniecības centri, kas jau atsaukušies uz vakcinācijas punktu izvietošanu savās telpās un ir gatavi atbalstīt sabiedrības informēšanu arī caur savu infrastruktūru, uzsverot, ka šāda mēroga informācijas nodošanā jāizmanto visi pieejamie komunikācijas kanāli. Valdībai ir jārīkojas tagad, lai rudenī tirdzniecības centri nebūtu spiesti veikt ierobežojumu realizēšanu saviem spēkiem, piemēram, pārbaudot katra pircēja vakcinācijas sertifikāta esamību – nozarei nav ne nepieciešamās infrastruktūras, ne pienākums tā rīkoties. Lai no tā izvairītos, šobrīd jāveic viss iespējamais iedzīvotāju uzrunāšanā un informēšanā.

“Kopš Covid-19 pandēmijas sākuma tirdzniecības nozare ir cietusi vairāk nekā 67 miljonu eiro lielus zaudējumus dažādu valstī noteiktu ierobežojumu dēļ, un šobrīd, kad situācija beidzot uzlabojas, uzņēmumi ar bažām raugās uz rudens un ziemas periodu, kad saslimstība atkal var palielināties. Valdībai jau tagad ir jāveic aktīva sabiedrības informēšana par iespējām izvairīties no saslimšanas, lai pasargātu valsts ekonomiku no kārtējās lejupslīdes. Ierīkojot vakcinācijas punktus tirdzniecības centru telpās visā Latvijā, nozare jau apliecināja savu gatavību atbalstīt un veicināt vakcinācijas procesu valstī, lai virzītos uz pūļa imunitātes iegūšanu. Mudinām valdību preventīvos nolūkos jau tagad strādāt pie plašākas sabiedrības informēšanas kampaņas, izmantojot visas pieejamās platformas, tostarp tirdzniecības centrus, lai izvairītos no atkārtotas plašu ierobežojumu ieviešanas, kas atkal apturētu neskaitāmu uzņēmumu darbību un grautu valsts ekonomiku,” norāda Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.

Par NĪAA
Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) apvieno nozīmīgākos nozares dalībniekus, lai veicinātu Latvijas investīciju vides uzlabošanu, nekustamā īpašuma attīstību, kā arī izceltu nekustamā īpašuma attīstītāju un investoru nozīmīgo lomu Latvijas ekonomikas izaugsmē.