Tiesu karš pret jauno domēnu

Parādījusies informācija par kompānijas Verisign, Inc. prasību Virdžinijas štata tiesā pret uzņēmumu XYZ.COM, LLC un tās vadītāju D.Negari par neslavas celšanu un maldinošu reklāmu. Verisign ir domēnu industrijas gigants, kurš uztur domēna .com reģistru un vēl dažus citu domēnu reģistrus, kā arī nodrošina divu DNS saknes serveru darbu. XYZ.COM ir jauna kompānija, kura ir uzsākusi jaunā vispārējā augstākā līmeņa domēna (TLD) .xyz izplatīšanu, un šis TLD ir kļuvis par pašu reģistrācijām bagātāko jauno TLD vidū.

Jāatzīst, ka XYZ.COM pielietoja negaidītu metodi, kā palielināt reģistrāciju skaitu. Tā vienkārši daudzām organizācijām bez maksas reģistrēja tādus pašus domēnu vārdus, kādi tām jau bija domēnā .com, nemaz neprasot šo organizāciju piekrišanu, cerībā, ka tās vēlāk nopriecāsies un sāks maksāt par šo domēna vārdu lietošanu. Pret šādu praksi tiesā iebilst .com uzturētājs Verisign. Vislielāko sašutumu tam izraisa mājas lapas xyz.com pašā sākumā parādītais reklāmas rullītis, kurā redzama nemazgāta 1994. gada Honda ar numura zīmi COM, kurai tiek pretstatīts spožs un moderns Audi ar numura zīmi XYZ, kurš aiztraucas tālēs, atstājot Hondu skumji stāvam malā.

Diktora tekstā tiek apgalvots, ka domēnā .com vairs nav iespējams reģistrēt vajadzīgo domēna vārdu un šo domēnu nomainīs jaunais .xyz. Verisign savā iesniegumā nosauc šos apgalvojumus par meliem, un pieprasa nelietīgi iegūtos līdzekļus atmaksāt. Kompānija XYZ.COM savā atbildē gandrīz visos punktos ir lakoniska – „noliedzam”.

Verisign piekritēji atzīst, ka XYZ.COM, salīdzinot ar Verisign, ir tikai tāds moskīts, bet, redziet, moskīti pārnēsā malāriju un, ja necīnīsies pret XYZ.COM, arī citi jaunie TLD sāks visādi blēdīties. Ir arī komentētāji, kas domā, ka tas iznāks veiksmīgs .xyz mārketinga pasākums. Kā tas viss beigsies, nav zināms, bet kaut kāds lēmums tiesai būs jāpieņem.