Tiesībsargs vēršas Satversmes tiesā par mediķu algām: Saeima šajā jautājumā rīkojās neleģitīmi

Tiesībsargs Juris Jansons vērsies Satversmes tiesā (ST) par mediķu algām – pieteikums iesniegts par šī gada budžetā paredzēto finansējumu mediķu algu kāpumam, kas ir mazāks nekā iepriekš likumā paredzētais. Šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” Jansons norādīja, ka, deputāti, lemjot par šo jautājumu, rīkojās pretēji Satversmei.

“Mūsu parlamentārieši šajā jautājumā darbojās diezgan neleģitīmi un pilnīgi pretēji tiem konstitucionālajiem principiem, kas ir noteikti Satversmē,” pauda Jansons.

“Es ļoti ceru, ka Satversmes tiesa pieņems skatīt šo lietu. Ja Satversmes tiesa to skata pēc būtības, te varētu būt 66. panta tvēruma skaidrojums, interpretācija. Pieļauju, ka varētu būt skaidrota arī politiķu atbildība, lemjot par attiecīgiem likumprojektiem,” pauda Jansons.

Tikmēr Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA), kura aicināja Jansonu vērsties ST, paziņojumā medijiem pauda gandarījumu par “Jansona konsekvento rīcību, iesniedzot Satversmes tiesai pieteikumu saistībā ar mediķu darba samaksas palielinājuma pretlikumīgu kavēšanu 2020. gadā”.

Ņemot vērā Saeimas prettiesisko lēmumu, LVSADA un tiesībsargs jau 2019. gada decembrī apmainījās viedokļiem par iespējamo rīcību. LVSADA augstu vērtē tiesībsarga 2020. gada 17. februāra aicinājumu Saeimai līdz š. g. 1. jūnijam likumā “Par valsts budžetu 2020. gadam” veikt grozījumus, lai varētu paaugstināt veselības aprūpes darbinieku darba samaksu atbilstoši likumā noteiktajam. LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris 2020. gada 15. aprīlī aicināja Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju nodrošināt likumā garantēto darba samaksas pieaugumu veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Diemžēl Saeima gan tiesībsarga, gan LVSADA aicinājumus ievērot likumu ir ignorējusi.

LVSADA priekšsēdētājs pauž atbalstu tiesībsargam: “Joprojām ticu, ka mēs dzīvojam tiesiskā un demokrātiskā valstī. Tāpēc no sirds ceru, ka tiesībsarga iesniegto pieteikumu Satversmes tiesa pieņems!”