Tautsaimniecības komisija aicina nekavējoties pārskatīt “Sadales tīkla” tarifus

Lai mazinātu straujā sadales tīklu tarifa pieauguma un augsto energoresursu cenu negatīvo ietekmi, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lēma uzdot Ministru kabinetam nekavējoties risināt jautājumu par atbalstu mājsaimniecībām.

Deputāti sēdē skatīja lēmuma projektu “Par nekavējošu valdības rīcību netaisnīgo, nesamērīgo un pret iedzīvotājiem vērsto jauno elektroenerģijas Sadales Tīklu tarifu atcelšanu” un lēmuma projektu “Par uzdevumu Ministru kabinetam nekavējoties risināt elektrības tīkla tarifu pieauguma mazināšanu”.

Divu nedēļu laikā parlamentārieši aicina valdību sniegt atbildes un komentārus deputātu jautājumiem un priekšlikumiem īstermiņa pasākumiem iedzīvotāju atbalstam ziemas periodā un ilgtermiņa risinājumiem saprātīgu un samērīgu elektrības tarifu noteikšanai. Tāpat Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija aicināta nekavējoties pārskatīt jau apstiprinātos sadales tarifus.

Tāpat komisija konceptuāli atbalstīja likumprojektu, ar ko iecerēts noteikt terminētus atbalsta pasākumus energoresursu izmaksu kompensēšanai mājsaimniecībām ar zemu un vidēji zemu ienākumu līmeni.

Atbalsts plānots mājsaimniecībām, kuru kopējie izdevumi par mājokli mēnesī ir 30 un vairāk procentu no ienākumiem uz vienu mājsaimniecības locekli, skaidroja likumprojekta autori Klimata un enerģētikas ministrijā.

Mājsaimniecības, kuras kvalificējas atbalstam, identificēs īpaša sistēma. Sistēma vienuviet apkopos Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts sociālās apdrošināšanas un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datu bāzēs pieejamo informāciju. Likumprojekta autori norādīja, ka sistēma šobrīd jau tiek izstrādāta.

Atbalsts paredzēts par energoresursiem, ko mājsaimniecība saņem centralizēti – elektroenerģija, dabasgāze, centralizētā siltumenerģija –, kā arī decentralizētiem apkures risinājumiem, piemēram, malkai, granulām, briketēm, dīzeļdegvielai. To plānots piešķirt situācijās, kad biržā tiks konstatēts ārkārtējs energoresursu cenas pieaugums. Cenām, atgriežoties normas līmenī, atbalstu automātiski pārtrauks.

Plānots, ka atbalstu centralizētajiem energoresursiem piemēros elektroenerģijas un dabasgāzes tirgotāji, kā arī centralizētās siltumapgādes pakalpojumu sniedzēji. Decentralizētajiem lietotājiem atbalstu sniegs pašvaldības. Sniegto atbalstu iecerēts kompensēt no valsts budžeta līdzekļiem, skaidroja Klimata un enerģētikas ministrija.

Komisija lūgs Saeimai iekļaut likumprojektu ceturtdienas, 21.septembra, Saeimas sēdes darba kārtībā, informēja komisijas priekšsēdētāja Linda Matisone.