Tālāk virza Levita ideju par iespēju iecelt valsts ministrus

Saeimas vairākums šodien nolēma virzīt izskatīšanai Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijā Valsts prezidenta Egila Levita iesniegto likumprojektu par grozījumiem Ministru kabineta iekārtas likumā, kas ļautu pēc Ministru prezidenta priekšlikuma iecelt vienu vai vairākus valsts ministrus.

Par nodošanu komisijai bija 50 deputāti, pret – 20, bet atturējās 14 parlamentārieši.

Levits vēstulē Saeimas deputātiem šādas iespējas nepieciešamību skaidroja ar to, ka valsts ministru iecelšana nodrošinātu pienācīgu izpildvaras horizontālo sadarbību un Ministru kabineta noteikto prioritāšu efektīvu ieviešanu.

“Mēs, Zaļo un Zemnieku savienība, pirms kāda laika aicinājām Valsts prezidentu tikties, lai pārrunātu tās aktualitātes, kas šobrīd mūsu ieskatā būtu risināmas un kur mēs redzētu lielāku prezidenta iesaisti. Uz ko, protams, mēs saņēmām visai dīvainu prezidenta pozīciju, kur viņš principā pateica to, ka viņš ignorē Saeimas opozīciju un pēc būtības viņam nešķiet, ka ar Saeimas opozīciju būtu jāpārrunā atsevišķi kādi svarīgi valstiski jautājumi. Šajā brīdī mēs redzam, ka prezidents ir iesniedzis šādu likumprojektu un iepazīstoties ar šo likumprojektu, kļūst pilnīgi skaidrs, ka vismaz mūsu ieskatā prezidentam nav īsti izpratnes par to, kas šobrīd valstī ir prioritātes un kas nav. Prezidents iesniedz likumprojektu par valsts ministra jauna posteņa izveidi ar 14. Saeimu, kas pēc būtības iezīmē, paplašina politisko tirgu uz 14. Saeimas valdības veidošanu. Neko vairāk tas nenozīmē,” uzrunājot Saeimas deputātus, norādīja Viktors Valainis (ZZS).

Savukārt Saeimas deputāts Krišjānis Feldmans (JKP) uzsvēra, ka “ar šo balsojumu ir runa par cieņas izrādīšanu Valsts prezidentam.”: “Es saprotu, ka Zaļo un Zemnieku savienība nebalsoja par Egilu Levitu prezidenta amatā, un līdz ar to viņi labprāt arī ignorētu jebkuras likumdošanas iniciatīvas, kas nāk no prezidenta. Es savukārt šai gadījumā teiktu, ka prezidentam, kurš ir tikai viens no nedaudzajām personām, kuras drīkst rosināt likumu, būtu iespēja komisijā nākt un skaidrot deputātiem, tai skaitā arī opozīcijas deputātiem, kuriem acīmredzot nav ticis kaut kas skaidrots, ko tad prezidents ar šo lietu ir domājis.”

Foto: Saeimas kanceleja