Swedbank: Straujā akciju tirgu pieauguma rezultātā vērtējumi sasnieguši vairāku gadu augstāko līmeni

Pagājušajā nedēļā finanšu tirgos bija vērojama izvairīšanās no riska uzņemšanās, jo straujā akciju tirgu pieauguma, kas balstās uz ekonomikas atveseļošanos un uzņēmumu peļņas rādītājiem, rezultātā vērtējumi ir sasnieguši vairāku gadu augstāko līmeni un ir parādījušās šaubas, vai ekonomikas atveseļošanas patiešām attaisno šādu kāpumu, informē Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītājs Harijs Svarcs.

ASV akciju tirgū kritums bija par 0,7%, savukārt Eiropas akciju tirgū – par 0,3%. Āzijas akciju cenām nedēļa noslēdzās ar pozitīvu rādītāju: Japānas akcijām kāpums bija 0,25% apmērā, un Āzijai, atskaitot Japānu, pieaugums bija par 0,3%.  Attīstības valstu tirgiem veicās labāk kā attīstīto valstu tirgiem – attīstības valstu tirgu indekss pakāpās par 0,2%. Savukārt Austrumeiropai un Krievijai rezultāts bija īpaši labs – attiecīgi +3,3% un +3,7%.  Jēlnaftas cenai sasniedzot gandrīz USD 79 par barelu (nedēļas kāpums – 2,5%), izejvielu cenām ir vērojams pieaugums.

80% no “US S&P 500”indeksā ietvertajiem uzņēmumiem, kuri līdz 24.oktrobrim bija paziņojuši par saviem trešā ceturkšņa peļņas rādītājiem, rezultāti bija labāki kā prognozēts.   Tomēr, kā ziņo “Bloomberg”, uzņēmumu peļņa kopumā ir kritusies par 14%, kas nozīmē vēl vienu peļņas kritumu ceturksni pēc kārtas (bijuši ir jau astoņi). Pagājušajā nedēļā tirgi bija satraukušies par uzņēmumu rentabilitāti nākotnē, jo atsevišķu uzņēmumu peļņas prognozes bija sliktākas kā gaidīts.

Eiro zonas pieaugušais oktobra PMI indekss sagādāja pozitīvu pārsteigumu, jo bija labāks kā prognozēts.   Visu sektoru saliktais indekss sasniedza 53 punktus, kas liecina par pieaugumu trešo mēnesi pēc kārtas.   Pakalpojumu sektora PMI indekss sasniedza 52,3 punktus un ražošanas sektora PMI indekss, iekļūstot pieauguma zonā, pirmo reizi sasniedza 50,7 punktus (gaidīts bija 50). Ražošanas sektora labie rezultāti atbilst jauno ražošanas pasūtījumu apjoma pieaugumam. Augustā jauno pasūtījumu apjoms salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi palielinājās par 2% (vairāk kā prognozēts), tomēr salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn ir krities par 23,1%.

Pagājušā nedēļa ļāva gūt ieskatu ASV mājokļu tirgus situācijā.   Jaunu mājokļu būvniecības uzsākšana un “NAHB” indekss (ASV Nacionālās mājokļu būvnieku asociācijas indekss) liecina, ka būvnieku optimisms ir sliktāks kā gaidīts. Tomēr privātmāju būvniecība, kas ir indeksa mazāk svārstīga daļa, pieauga. Valdības īstenotājai nodokļu atlaižu programmai tiem, kuri mājokli iegādājas pirmo reizi, tuvojoties noslēgumam, tirgus, piecus mēnešus pēc kārtas piedzīvojot kāpumu šobrīd, iespējams, sāk atdzist. “NAHB” indekss no 19 punktiem iepriekšējā mēnesī oktobrī nokritās līdz 18 punktiem (skat. 1.grafiku). Ja rādītājs ir mazāks par 50 punktiem, tas nozīmē ka vairāk kā puse no respondentiem situāciju uzskata par sliktu. Septembra esošo mājokļu pārdošanas apjoms bija labāks kā prognozēts, pateicoties nodokļu atlaidēm.

Āzijas un Japānas akciju cenas pieauga, pateicoties pazīmēm, ka uzņēmumu peļņas rādītāji uzlabojas.

Jenas vērtība pret ASV dolāru un eiro kritās, un arī tas Japānas tirgum nāk par labu, jo palīdz eksporta uzņēmumiem. Japānas eksporta apjoms kritās mazāk kā septembra sākumā, jo eksports uz Ķīnu uzlabojās, pateicoties Ķīnas stimulēšanas programmām.

Kā ziņo “Reuters”, Krievija apsver šogad pārdot līdz pat 50 tonnām zelta, lai segtu savu desmit gadu laikā pirmo budžeta deficītu. Šāds zelta apjoms atbilst 1,25% zelta patēriņa gadā. Pat ja Krievija nolems īstenot šo plānu pilnā apmērā, ietekme uz zelta cenu, iespējams, būs neliela, jo Ķīna palielina zelta iepirkšanu, lai dažādotu savas rezerves, proti, lai samazinātu ASV dolāros esošo rezervju īpatsvaru.

Polijas akciju cenas pagājušajā nedēļā guva lielisku pieaugumu 6% apmērā, pat neskatoties uz to, ka ziņas nebija viennozīmīgi pozitīvas.  Attiecībā uz negatīvo, mazumtirdzniecības apjoms septembrī pieauga tikai par 2,5%, lai gan analītiķi bija gaidījuši gada pieaugumu 4% apmērā. Lielākie pozitīvi faktori bija labi automašīnu un auto rezerves daļu pārdošanas rezultāti, tomēr vairums citu rādītāju kritās. Polijas akciju cenu kāpumu veicināja dažādu brokerfirmu veiktā šo akciju reitingu paaugstināšana, kā arī “Bank of America Merill Lynch” veiktā Polijas ekonomiskās izaugsmes prognožu uzlabošana. Banka paaugstināja atbilstoši inflācijai koriģēto 2009.g. IKP pieauguma prognozi no 1,1% līdz 1,8% un 2010.g. pieauguma prognozi līdz 3,5%. Lai vēl vairāk nostiprinātu tirgus konjuktūru, Polijas otrās lielākās bankas “Bank Pekao SA” vadītāja vietnieks Luidži Lovaglio minēja, ka banka novēro zināmu atlabšanu kreditēšanas un noguldījumu jomā. Mēneša sākumā “ING Bank Slaski” vadītājs Brunons Bartkievičs norādīja, ka Polijas bankas 2010.g. varētu uzrādīt rekordlielu peļņu.

Ķīnas reālais IKP trešajā ceturksnī gada izteiksmē pieauga par 8,9%, kas ir straujākais pieauguma temps gada laikā. Lai arī daudzi investori apšauba Ķīnas IKP datu uzticamību, tie, visdrīzāk, ir pietiekami labi, lai ticētu, ka pasaules trešajā lielākajā ekonomikā tiešām ir aizsākusies spēcīga atlabšana. Viens no satraucošajiem jautājumiem viennozīmīgi ir Ķīnas ekonomikas pieauguma ilgtspējīgums, jo tas lielā mērā ir bijis balstīts uz valdības stimulēšanas ietvaros veiktajiem pamatlīdzekļu ieguldījumiem. Tomēr pozitīvs signāls ir labie Ķīnas iekšzemes patēriņa rādītāji, jo pēdējo mēnešu nominālais mazumtirdzniecības apjomu kāpums ir stabili mērāms padsmit procentos. Turklāt ir sācis pieaugt arī eksporta apjoms, lai gan gada izteiksmē pieauguma temps joprojām ir negatīvs.