SVF apšauba Grieķijas parādu atvieglojumu darījumu; pagaidām naudu tajā neieguldīs

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) vēl nav gatavs palīdzēt Eiropai ar jaunu ārkārtas finansējumu Grieķijai, jo tam trūkst informācijas par Eiropas Savienības (ES) parādu atvieglojumu darījumu.

Šie komentāri liecina, ka pagājušajā naktī panāktā vienošanos ar Grieķiju par tās parāda samazināšanas uzsākšanu, ko pieprasīja Starptautiskais valūtas fonds, neietver galvenos elementus, kuriem pēc fonda domām, ir izšķiroša nozīme.

Fonda vecākā amatpersona medijiem norāda, ka SVF vēl nav gatavs iesaistīties Grieķijas parādu atvieglojumu programmā, jo par to trūkst informācijas.

“Būtībā mums ir nepieciešams būt pārliecinātiem par visiem pasākumiem, kurus Eiropa ir apņēmusies un ka tie saskan ar to, ko mēs domājam,” amatpersona stāstīja reportieriem, piebilstot, ka pašlaik “šādas pārliecības nav”.

“Grieķija ir situācijā, kad tai ir nepieciešama naudas izmaksa, un tāpēc mēs, protams, bijām gatavi piekāpties par dažiem punktiem,” sacīja amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma.

Jau vēstīts, ka ASV bāzētais SVF bija paziņojis, ka Grieķijas milzīgā parāda sloga mīkstināšana ir nosacījums SVF turpmākai dalībai aizdevuma programmā, lai gan Vācija bija pret jaunu finansiālu pretimnākšanu Grieķijai.

19 eiro zonas valstu finanšu ministri tikās divas dienas pēc tam, kad Grieķijas parlaments pieņēma jaunu tēriņu samazināšanu un nodokļu paaugstināšanu, ko bija pieprasījuši Grieķijas kreditori.

Pēc vienošanās panākšanas Briselē notikušajās sarunās, kuras ieilga līdz naktij, eiro grupas vadītājs Nīderlandes finanšu ministrs Jerūns Deiselblūms paziņoja, ka ministri ir panākuši “svarīgu lūzumu”.

Deiselblūms sacīja, ka ministri piekrituši izmaksāt 10,3 miljardus eiro, pabeidzot pērn jūlijā panāktās 86 miljardu eiro aizdevuma programmas pirmo oficiālo pārskatīšanu.

Jau vēstīts, ka SVF aicinājis kreditorus piemērot “avansa” un “beznosacījumu” parādu atvieglojumus Grieķijai, brīdinot, ka bez tūlītējas rīcības finanšu grūtībās nonākušā valsts stāvoklis dramatiski pasliktināsies.

Ziņojums, kuru varētu nodēvēt par nesaudzīgu, ir skaidri noteicis, ka Eiropas Savienība (ES) un SVF nav gatava ieguldīt savu naudu aizdevumu programmā, ja Vācija un citas eirozonas valstis neatvieglos savu stingro nostāju pret Grieķiju.

Jau vēstīts, ka atkārtoti ievēlētais Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs augustā panāca vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem par aizdevumu uz trīs gadiem 86 miljardu eiro apmērā, kuru saņems apmaiņā pret ekonomiskām reformām.

Saskaņā ar trīs gadu aizdevumu programmu, Grieķijai ir jāīsteno virkne mērķu un reformu, lai iegūtu aizdevumu.

Foto:IMF/https://www.flickr.com/photos/imfphoto//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/