Šveice vēlas palikt neitrāla un neieviesīs sankcijas pret Krieviju

Šveice vēlas saglabāt neitralitāti Ukrainas jautājumā, informē Šveices ekonomikas ministrs Johans Šneiders Amans.

Šneiders Amans norāda, ka Šveice nedomā sekot ASV un Eiropas Savienības piemēram un negrasās pret Krieviju ieviest  sankcijas.

Patlaban Šveice iesaldējusi Ukrainas bijušo prezidentu Viktoru Janukoviču saistītos banku kontus, taču nedomā sodīt Krieviju par Krimas aneksiju un atbalsta sniegšanu separātistiem Ukrainas austrumos.

Pašlaik Šveici un Krieviju saista eksporta bizness, aptuveni 75% Krievijas naftas eksporta tiek virzīti caur Šveici. Tāpat Šveices bankās Krievijas pilsoņi noguldījuši ievērojamu summu, 2012. gadā tie bijuši 13,8 miljardi franku, liecina Šveices Nacionālās bankas dati.

Kā ministrs norāda, pašlaik ir svarīgi, ka ir kāda valsts, kas ietur neitrālu pozīciju, piebilstot, ka Šveices valdība piedāvā palīdzību krīzes risināšanā, kura nebūtu iespējama, ja tiktu ieviestas sankcijas pret Krieviju. Tas tikai tuvinātu karam un nedrošībai, uzskata Šneiders-Amans.

Tajā pašā laikā Šneiders-Amans sola, ka Šveice nekādā gadījumā nekļūs par starpnieku cilvēkiem vai naudas plūsmām, kas pūlēsies apiet ES ieviestās sankcijas.

Neskatoties uz Šveices nevēlēšanos nostāties kādā pusē, uz to tik un tā attiecas zināmas ES sankcijas, jo Šveice ir Šengenas zonas dalībvalsts.