Šuplinska: Tiek darīts viss, lai ievērotu skolotāju algu palielināšanas grafiku

Pedagogu algu palielināšanas grafikam nepieciešamā summa būs, intervijā “Neatkarīgajai” sacīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).

Viņa norādīja, ka no ministrijas puses tiek darīts viss, lai ievērotu skolotāju algu palielināšanas grafiku. “Pārskaitot skolotājus un skatoties, kā notiek reformas, aprēķināts, ka vajag nedaudz mazāku summu [nekā 9,3 miljonus eiro], un tā visa būs,” norādīja Šuplinska.

Vaicāta par to, ka Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrību (LIZDA) bažīgu dara tas, ka šis algu dokuments tiek virzīts kopā ar prasībām kvantitatīvajiem un kvalitatīvajiem rādītājiem, Šuplinska skaidroja, ka Ministru kabineta noteikumos, kas tiek virzīti apstiprināšanai, nekas tāds nav paredzēts. Bet paralēli tiek kārtots skolu tīkls, ir virkne citu dokumentu, kas šogad tiks apstiprināti, un, jā, tur ir arī viens dokuments, kas ir saistīts ar minimālā skolēnu skaita noteikšanu katrā no izglītības posmiem.

Savukārt vaicāta, vai pedagogu alga šobrīd ir adekvāta, Šuplinska norādīja, ka jāņem vērā, ka runa ir par darba algu par 30 stundām nedēļā, turklāt tā ir zemākā noteiktā alga.

“Jau šobrīd skolotāja vidējā alga ir virs 850 eiro. Zemāko likmi saņem 40% pedagogu, pārējie – paaugstinātu likmi. Ideālā gadījumā, ja valstij būtu pietiekami daudz līdzekļu un visas nozares attīstītas, tad, protams, šo atalgojumu vajadzētu paaugstināt, bet saprotam, ka ir daudzas nozares, kurās finansējuma nepietiek,” piebilda ministre.

“Algu paaugstināšanas grafiks ir pieņemts, un, ja valdībai būs visi rīki, tas arī tiks ievērots. Atšķirīga pozīcija var būt tikai attieksmē pret jauno pedagogu ienākšanu skolā. Sākot ar 2020. gadu, būs iespēja apgūt pedagoga kvalifikāciju viengadīgajā programmā, kurā tiks nodrošināta paaugstināta stipendija, kā arī izrādītas īpašas rūpes par to, lai, skolotājam pabeidzot šo studiju periodu, būtu finansiāls un morāls atbalsts vēl vismaz divus trīs gadus,” norādīja Šuplinska.

Kā zināms, LIZDA rīkotā piketa rezultātā tika rasti 1,7 miljoni eiro pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izpildei no š.g. 1. septembra no kopā nepieciešamajiem 9,3 miljoniem eiro.

Foto: Valsts kanceleja