Striževska: Kāds ir pasaules ekonomikas noskaņojums, gadu iesākot

Nesāpīgā ASV darba tirgus atdzišana, panākumi cīņā ar inflāciju un gaidas par nākamajiem centrālo banku bāzes likmju lēmumiem bijuši galvenie vadmotīvi, noslēdzot aizvadīto gadu pasaules ekonomikā.

Kādu kredītlikmju kritumu varam sagaidīt?

Gada pirmajā nedēļā publicētie dati nav padarījuši ekonomikas bildi skaidrāku centrālajām bankām. Tikmēr tirgus dalībnieki kopš jaunā gada sākuma izcenoja no savām prognozēm gandrīz vienu bāzes likmju samazinājumu par 0,25 procenta punktiem gan eirozonā, gan ASV, joprojām paredzot, ka pirmā likmju samazināšana varētu notikt jau šī gada pavasarī.

Saskaņā ar “fjučeru” jeb nākotnes līgumu cenām abos reģionos šā gada laikā bāzes procentu likmes varētu samazināties par 1,25–1,50 procenta punktiem, eirozonā šī gada nogalē tuvojoties 2,5 % un ASV 4 % apgabalam. Kaut arī likmju celšanas cikls abos reģionos ir noslēdzies, abas centrālās bankas pagaidām ar lielāku piesardzību skatās uz tālākajiem monetārās politikas soļiem. Turklāt Federālo rezervju sistēma (FRS) paredz uz pusi mazāku likmju samazinājumu šogad nekā to prognozē tirgus, savukārt Eiropas Centrālā banka pagaidām atturas no diskusijām par likmju samazināšanu, uzsverot tālāko lēmumu atkarību no jaunākajiem datiem.

Kādas ir jaunākās inflācijas prognozes?

Eirozonas gada inflācija decembrī ir atgriezusies līdz 2,9 % atzīmei (pirms mēneša 2,4 %), pārtraucot septiņu mēnešu ilgušo bremzēšanās procesu. Inflācijas paātrinājumu decembrī galvenokārt noteica mazāk labvēlīgi bāzes efekti – energoresursu deflācija mazinājās līdz ar zemāku salīdzinājuma bāzi pirms gada. Tikmēr pārtikas cenu pieaugums gada griezumā turpinājis bremzēties. Arī pamatinflācija jeb inflācijas tempi, atskaitot svārstīgākas resursu cenas, palēninājušies līdz 3,4 % no 3,6 % pirms mēneša.

Ņemot vērā, ka resursu cenas arvien mazāk “strādās” inflācijas pazemināšanas virzienā, lielākā nozīme inflācijas dinamikā turpmāk būs pamatinflācijai, kas nav tieši atkarīga no resursu cenu svārstībām. Saskaņā ar “Bloomberg” aptaujāto analītiķu prognozēm inflācija eirozonā šogad, visticamāk, nepārsniegs 3 % apgabalu un lēni turpinās pazemināties, gada nogalē nostabilizējoties nedaudz virs 2 %.

Ražotāji gadu noslēdz pesimisma zonā

Rietumvalstu ražotāji visu pagājušo gadu ir pavadījuši negatīvā noskaņojumā, un decembris nav bijis izņēmums. Kaut arī noskaņojuma rādījumi decembrī uzlabojās gan ASV, gan eirozonā, tie joprojām atrodas dziļi pesimisma zonā. Tas atbilst ražošanas apjomu samazinājumam gada griezumā abos reģionos kopš pērnā pavasara. Jaunie ražošanas pasūtījumi arī joprojām samazinās, taču situācija kopumā stabilizējas, un tas liek domāt, ka sliktākais sektorā varētu būt aiz muguras. Uzlabojumi pasūtījumu dinamikā bija vērojumi arī Ķīnā, kur ražotāju iepirkumu vadītāju indekss (Purchasing Managers’ Index – PMI) svārstījās nedaudz virs 50 punktu robežas.

ASV un Ķīnas pakalpojumu sniedzēji pretējās noskaņās

ASV pakalpojumu sniedzēju indekss decembrī pietuvojās 50 punktu atzīmei, uzrādot sliktāko rezultātu kopš 2023. gada maija. Uz leju Piegādes vadības institūta (Institute for Supply Management – ISM) indeksu ASV pakalpojumu sektorā galvenokārt virzīja sliktāks darba tirgus novērtējums sektorā, arī jaunie pasūtījumi decembrī auga lēnāk. Tikmēr atkopšanās Ķīnas pakalpojumu sektorā turpināja uzņemt apgriezienus, un decembrī nozares PMI sasniedza augstāko līmeni pēdējo piecu mēnešu laikā. Noskaņojuma uzlabojumus Ķīnā veicināja pieprasījuma pieaugums, uzrādot straujāko kāpumu kopš 2023. gada maija. Arī eirozonā pakalpojumu sniedzēju pesimisms decembrī nedaudz samazinājās salīdzinājumā ar novembri.

Decembra ASV darba tirgus rādījumi apsteiguši analītiķu gaidas

Mēneša laikā ASV darba tirgum ir pievienojušies 216 tūkstoši jauno darbinieku, pirmo reizi trīs mēnešu laikā pārsniedzot 200 tūkstošu atzīmi. Vidēji gada otrajā pusē jauno darbinieku algošanas tempi sabremzējās līdz nepilniem 200 tūkstošiem mēnesī, liecinot par pakāpenisku normalizāciju ASV darba tirgū. Jauno bezdarbnieku pieteikumu skaits decembrī saglabājies zems, taču kumulatīvais pabalstu saņēmēju skaits kopš rudens turas paaugstinātos līmeņos. Tas nozīme, ka atrast darbu aizņem nedaudz vairāk laika nekā iepriekš. Tajā pašā laikā ASV darba tirgus pakāpeniska atdzišana pagaidām notiek bez situācijas manāma pasliktinājuma – bezdarba līmenis decembrī palicis nemainīgs 3,7 % apgabalā un algas ASV turpināja noturīgi augt.

Simona Striževska, bankas Citadele meitas uzņēmuma CBL Asset Management ekonomiste