Starptautiskais valūtas fonds piekritis piešķirt kredītu Tadžikistānai

Starptautiskais valūtas fonds (SVF) piekritis piešķirt kredītu uz trim gadiem Tadžikistānai par kopējo summu 78,3 miljons speciālās aizņēmuma tiesības (SAT), kas ir aptuveni 116 miljons ASV dolāru, teikts SVF oficiālajā preses relīzē. Pie kam Tadžikistāna uzreiz dabūs tikai 26,1 miljonu SAT. Līdzekļi Tadžikistānai tiek piešķirti programmas nabadzības mazināšanai un palīdzības ekonomiskajai izaugsmei (Poverty Reduction and Growth Facility (PRGF)) ietvaros. SVF atzīmēja, ka valsts IKP 2008. gadā ir strauji pieaudzis, taču 2009. gadā Tadžikistāna ir sadūrusies ar pieprasījuma pēc eksporta precēm, pirmkārt jau alumīnija un kokvilnas, kritumu.

SVF cer, ka palīgā Tadžikistānai nāks arī citas finanšu organizācijas, tai skaitā, Aziātiskā attīstības banka, Pasaules banka, un arī Eiropas Savienība.

Atgādināsim, ka 2008. gada sākumā starp Tadžikistānu un SVF notika konflikts – tā kā līdzekļu piešķiršana notika ar pārkāpumiem, fonds pieprasīja lai valsts atdod kredītus par kopējo summu 47,4 miljons ASV dolāru. Vēlāk Tadžikistāna piekrita starptautiska audita veikšanai Centrālajā bankā. Pēc pārbaudes rezultātiem kļuva zināms, ka Centrālā banka savā dokumentācijā nebija uzskaitījusi transakcijas vairāku miljonu ASV dolāru vērtībā. Bet neskatoties uz visu, jaunu kredītu piešķiršanu tas neietekmēja.

Programmu PRGF SVF palaida 1999. gadā. Tajā pašreiz var piedalīties 78. pasaules valstis, ieskaitot, Armēniju, Gruziju, Uzbekistānu, Moldovu un Azerbaidžānu.

Pēdējo mēnešu laikā SVF ir piekritis piešķirt kredītus vairāku desmit miljardu ASV dolāru apjomā. Lielākais no tiem bija 47 miljons ASV dolāru liela aizdevuma piešķiršana Meksikai. Šie līdzekļi gan netika piešķirti PRGF programmas ietvaros, bet gan palīdzības programmā jaunattīstītajām valstīm pasaules finanšu krīzes laikā.
Tadžikistānas IKP pieaugums 2008. gadā bija 7,9%. Tas vairāk nekā vairumā pasaules valstu.
Avots: www.2v.lv