Starptautiskais valūtas fonds atsāk aizdevuma maksājumus Ukrainai

Starptautiskais valūtas fonds (SVF) atsācis starptautiskā aizdevuma maksājumus Ukrainai, ko SVF pērn apturēja sakarā ar bažām par korupciju šajā valstī.

SVF piešķīris Ukrainai vienu miljardu dolāru, jeb apmēram 900 miljonus eiro no pagājušā gada aprīlī apstiprinātās aizdevuma programmas.

Tika plānots, ka līdzekļi tiks izmaksāti pēc organizācijas valdes oficiāla apstiprinājuma šā gada jūlijā, tomēr fonds aizvien kavējās. Tikai vakar, 15. septembrī, SVF valde, kura pārstāv fonda 189 dalībvalstis, pieņēma lēmumu par finansējuma atjaunošanu.

Komentējot lēmumu, SVF vadītāja Kristīna Lagarda norādīja, ka Ukrainā ir vērojamas ekonomikas atveseļošanās pazīmes un inflācijas samazināšanās.

Vienlaikus Lagarda atzīmēja, ka progress nav pietiekams, un valsts nespēja ierobežot ārējo parādu, palielināt finanšu rezerves un samazināt ārvalstu valūtas maiņas ierobežojumus.

Kopš pērnā augusta Ukraina nebija saņēmusi jaunus SVF maksājumus no 17,5 miljardu ASV dolāru lielās starptautiskā aizdevuma paketes, kura tika apstiprināta pērnajā aprīlī. SVF pārstāji uzsver, ka Ukraina ir panākusi ievērojamu progresu makroekonomiskās stabilitātes atjaunošanā. Taču valstij aizvien ir nepieciešams pievērst lielāku uzmanību cīņā pret korupciju.

Pēdējā mēneša laikā, Kijeva dubultojusi Ukrainas patērētājiem maksu par gāzi, lai apmierinātu aizdevēju prasības. Valsts ir arī paaugstinājusi tarifus par komunālajiem pakalpojumiem. Arī elektroenerģijas izmaksas ir paredzētas, lai, neskatoties uz iepriekšējiem kāpumiem, to dubultotu kopa ar gāzes un apkures cenu līdz 2017. gadam.

SVF Ukrainai kopumā plāno aizdot 15,5 miljardus eiro. Līdz šim brīdim piešķirta apmēram trešā daļa no šiem līdzekļiem, kas paredzēti ekonomikas stabilizēšanai un valdības tēriņu finansēšanai.

Foto: International Monetary Fund/https://www.flickr.com/photos/imfphoto//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/