Starp eirozonas līderiem un Grieķiju beidzot panākta vienošanās

Eirozonas līderi pēc sarunu maratona ir panākuši “vienprātīgu” vienošanos par trešo finanšu aizdevumu Grieķijai, paziņoja Eiropas Savienības (ES) prezidents Donalds Tusks.

Viņš atklāja, ka aizdevuma programma ir gatava tikt laista klajā ar “nopietnām reformām un finansiālo atbalstu” Grieķijai.

“Nebūs nekāda Grexit,” paziņoja Eiropas Komisijas vadītājs Žans Klods Junkers, atsaucoties uz bažām, ka Grieķijai būtu jāatstāj eirozona.

Grieķijai līdz trešdienai ir paredzēts ieviest reformas, ko pieprasījusi eirozona. Tāpat parlamentiem vairākās eirozonas valstīs ir jāapstiprina jebkura jauna aizdevuma programma.

Vācijas kanclere Angela Merkele norādīja, ka daļa no panāktās vienošanās ir 25 miljardu eiro izmantojums, lai rekapitalizētu bankas, kas pēc tam tiks privatizētas. Fonda izmantojumu stingri uzraudzīs Eiropa.

“Mēs vēlamies izmantot labākās iespējas privatizēt un saņemt labākos iespējamos ieņēmumus no šiem aktīviem. Mums ir nepieciešams atbalstīt šo programmu, jo mēs esam redzējuši, ka iepriekš ir bijušas problēmas ar programmu izpildi,” norādīja Merkele, piebilstot, ka parādu atvieglojums bija “ārpus jautājuma”.

Pēc Vācijas kancleres Angelas Merkeles, Francijas prezidenta Fransuā Olanda, Tuska un Grieķijas premjerminsitra Alekša Cipra tikšanās tika noskaidrots, ka Grieķija tomēr ir gatava pieņemt sarežģītas reformas.

“Mēs cīnījāmies grūtā kaujā. Mēs saskārāmies ar grūtiem lēmumiem,” pēc sarunām presei paziņoja Ciprs. Eirozonas līderu sarunas Briselē ilgušas aptuveni 17 stundas, arī naktī.