SPRK ļoti asi vēršas pret Ekonomikas ministriju

Ekonomikas ministrijas (EM) ierosinājums par neatgūstamo parādu iekļaušanu tarifos ir absurds un kārtējo reizi apliecina tās nekompetenci, turklāt tādējādi ministrija kārtējo reizi iejaucas Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) darbā, mēģinot to ietekmēt un pēc savas izpratnes uzspiest risinājumu komisijas kompetences jautājumos. Tā uzskata regulators.

Otrdien valdības sēdes darba kārtībā iekļauts jautājums par Civillikuma grozījumu projektu, kura sākotnējā iecere bija parādus par ēku apsaimniekošanu un sabiedriskajiem pakalpojumiem pielīdzināt nodrošinātajiem prasījumiem, lai uzlabotu to piedziņas iespējas, raksta Apollo.lv

Vienlaikus ar likuma grozījumu projektu šoreiz iesniegts EM sagatavots protokollēmums, kurā ministrija rosina uzdot regulatoram «izvērtēt iespējas sabiedrisko pakalpojumu tarifos paredzēt izmaksu posteni neatgūstamo parādu kompensēšanai un iesniegt attiecīgus priekšlikumus EM».

Ierosinājums ar regulatoru ne tikai nav saskaņots, bet pat apspriests.

«Šāds ierosinājums pēc būtības paredz sodīt godīgos maksātājus – parādus pārlikt uz godīgajiem maksātājiem, palielinot tarifu, lai ar to nosegtu nenomaksāto summu. Ierosinot ko tādu, tiek grauta visa sabiedrisko pakalpojumu sniegšanas sistēma, un panākts pilnīgi pretējs efekts – komunālo pakalpojumu lietotāji vairs nebūs motivēti norēķināties par saņemto pakalpojumu, bet pakalpojumu sniedzējiem zudīs motivācija  piedzīt parādus no nemaksātājiem, jo parādus taču varēs iekļaut tarifā,» neizpratni pauž SPRK padomes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Ivars Zariņš, norādot, ka šādi EM priekšlikumi ir pilnīgā pretrunā ar nepieciešamību izstrādāt kompleksu un efektīvu parādu piedziņas regulējumu.

Regulators jau iepriekš ir vairākkārt norādījis uz pieaugošo parādu apjomu par komunālajiem pakalpojumiem un paudis bažas, ka vilcināšanas situāciju risināt novedīs pie tā, ka galu galā parādi tiks uzvelti godīgo maksātāju pleciem.

«Vai tiešām tas ir veids, kā tagad valstī tiks piedāvāts risināt visas ekonomiskās problēmas – vispirms bezatbildīgi ļaujot tām samilzt un tad cenšoties uzvelt tās uz godīgo maksātāju pleciem kā kārtējo maksājumu slogu? Vai tiešām nav vairs ne dūšas, ne sapratnes, lai spētu to risināt atbilstoši taisnīguma principiem un sabiedrības interesēm?» – tā Zariņš.

Regulators uzsver, ka vienmēr ir iebildis un iebildīs pret principa «maksātāji maksā par nemaksātājiem» ieviešanu sabiedrisko pakalpojumu regulēšanā, «tā vietā beidzot ir jārada efektīvs parādu atgūšanas mehānisms, un tas jāīsteno».

Autors: www.apollo.lv