Šmits: Pārtikas ražošana un lauksaimniecība ir valsts nacionālās drošības jautājums

Pārtikas ražošana un lauksaimniecība ir valsts nacionālās drošības jautājums, uzsver zemkopības ministrs Didzis Šmits.

Pirmdien, 30. janvārī, zemkopības ministrs Didzis Šmits piedalījās ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības padomes sanāksmē Briselē, kurā dalībvalstis kopīgi ar Eiropas Komisiju (EK) un Zviedrijas prezidentūru ES Padomē sprieda par energokrīzes un Krievijas kara Ukrainā ietekmi uz lauksaimniecību un pārtikas ražošanu un diskutēja par risinājumiem situācijai.

Kopš 2022. gada maija enerģijas cena Latvijā un Baltijas valstīs katru mēnesi augusi daudz straujāk nekā vidēji Eiropas Savienībā. Elektroenerģijas cena Latvijā 2022. gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar 2021. gada 3. ceturksni, bija augusi par 220 procentiem. Arī, piemēram, kviešu iepirkuma cena 2022. gadā vidēji bija par 46 procentiem augstāka nekā 2021. gadā. Neraugoties uz tendenci samazināties, graudu cena joprojām saglabājas ievērojami augstā līmenī. Līdz ar to plaisa starp lauksaimnieku ieņēmumiem un izdevumiem saglabājas vai pat turpina palielināties.

“Mēs ne uz brīdi nedrīkstam aizmirst, ka pārtikas ražošana un lauksaimniecība ir valsts nacionālās drošības jautājums,” uzsver zemkopības ministrs Didzis Šmits. “Latvijas ieskatā Eiropas Komisijai nevajadzētu vilcināties ar atbalsta pasākumiem lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem. Saimniecībām un uzņēmumiem jānodrošina ražošanas turpināšana arī energokrīzes apstākļos un jādod iespēja pielāgoties pašreizējam tirgum, kāds tas izveidojies, Krievijai īstenojot agresiju Ukrainā.”

Sanāksmes dienā zemkopības ministrs tikās ar diviem ES komisāriem. Ar ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisāru Janušu Voicehovski (Janusz Wojciechowski) ministrs Didzis Šmits pārrunāja šogad plānotā ES daudzgadu budžeta vidusposma pārskata sagatavošanu un papildu finansējuma nepieciešamību ES Kopējās lauksaimniecības politikas klimata un vides prasību ieviešanai. Tāpat tikšanās laikā tika pārrunāta iespēja arī 2023. gadā izmantot Kopējās lauksaimniecības politikas lauksaimniecības rezerves finansējumu, lai kaut daļēji varētu kompensēt lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem arvien pieaugošās izejvielu un izejmateriālu izmaksas. Abi bija vienisprātis, ka pārtikas nodrošinājums ir katras valsts nacionālās drošības jautājums.

Savukārt ar ES vides, okeānu un zivsaimniecības komisāru Virgīniju Sinkēviču (Virginijus Sinkevičius) Didzis Šmits runāja par aktuālajiem zivsaimniecības jautājumiem, kā arī EK virzītajām vides un klimata iniciatīvām.