Skolu skaits nākotnē varētu samazināties

Ņemot vērā skolēnu skaitu samazināšanos, nākotnē varētu samazināties arī skolotāju skaits, tā šorīt intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” atzina izglītības ministre Mārīte Seile.

Līdzās jaunajam skolotāju atalgojuma modelim pašlaik uzsākta arī skolu tīklu sakārtošana, pastāstīja Seile, norādot, ka tā veidota vadoties pēc diviem principiem – lai mazās skolas bērniem būtu pieejamas pēc iespējas tuvāk mājām, savukārt vidusskolas izglītības iestādēs būtu vairāk specializētu skolotāju, uzlabota infrastruktūra un kopumā tās spētu nodrošināt kvalitatīvāku izglītību kā līdz šim.

“Ņemot vērā skolēnu skaitu sarukšanu, kas nozīmē arī potenciāli mazāku skolotāju skaitu, skolu nākotnē būs mazāk”, atzina Seile.

Tajā pašā laikā ministre paskaidroja, ka Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) nemēģina tehniski un mehāniski aizvērt skolas, tādējādi nav zināms, cik vidusskolas nākotnē varētu tikt aizvērtas, vienlaikus atgādinot, ka galvenais skolu tīklu sakārtošanā ir kvalitatīvas vidējās izglītības nodrošināšana un mazo skolu pieejamība bērniem.

Tāpat Seile atzīmē, ka katrs gadījums ir jāizvērtē atsevišķi, nenoliedzot, ka Latvijā tomēr ir daudz mazo skolu, kurās skolotāju slodze ir liela un pēc jaunā atalgojuma ieviešanas skolotāju var pietrūkt.

Jau vēstījām, ka Izglītības ministrija izstrādājusi divus jaunus pedagogu atalgojumu modeļus, tai skaitā pašreizējā modeļa “Nauda seko skolēnam” pilnveidi un pārēju pilna laika darba slodzi. Izstrādājot jauno pedagogu atalgojumu modeli, liela vērība tiks pievērsta tam, lai panāktu nozares finansējuma pārskatāmību un skolām, pašvaldībām un visai sabiedrībai būtu pieejams skaidrs atalgojuma aprēķināšanas kritēriju kopums.

Pašlaik gan nav zināms, vai nepieciešamais finansējums 12 miljonu eiro apmērā izglītības nozarei tiks piešķirts.