Saeima izvērtēs marihuānas dekriminalizācijas iniciatīvu

Marihuānas legalizācijas jautājums ir bijis aktuāls cauri gadiem, taču šoreiz tas pārsniedzis atbalstītāju slieksni- portālā “Manabalss.lv” iesniegtā iniciatīva neliela marihuānas daudzuma audzēšanas, glabāšanas un lietošanas dekriminalizācijai vakar, 24. martā, sasniedza 10 005 cilvēku atbalstu, kā dēļ iniciatīva tiks iesniegta tālākai izvērtēšanai Saeimā.

Iniciatīvas iesniedzēji aicina atcelt sodu par neliela daudzuma marihuānas audzēšanu, glabāšanu, nēsāšanu un smēķēšanu personām, kas sasniegušas 18 gadu vecumu. Tas ļautu tiesu sistēmai nodarboties ar nodarījumiem, kuriem ir reāla negatīva ietekme uz sabiedrību.

Iniciatīvas ierosinātāji norāda, ka marihuāna ir legāla vai dekriminalizēta lielos vai mazos daudzumos tādās valstīs kā Argentīna, dažviet Austrālijā, Beļģija, Brazīlija, Kambodža, Kostarika, Horvātija, Kipra, Čehija, Ekvadora, Igaunija, Indija, Meksika, Nīderlande, Pakistāna, Peru, Polija, Portugāle, Spānija, Šveice, ASV 14 štatos, Urugvaja.

“Ar šāda likumprojekta ieviešanu ievērojami samazināsies cilvēku skaits, kuri pārmērīgi lietos alkoholu. Daudziem jauniešiem vairs nebūs “sabeigtas” dzīves ar nesamērīgi lieliem cietumsodiem. Samazināsies to cilvēku skaits, kuri lietos nekvalitatīvu, uz ielas nopirktu marihuānu, jo katrs varēs audzēt priekš sevis un, līdz ar to daudziem būs mazāks kontakts ar narkotiku dīleriem, kuri gribēs pārvilināt uz stiprākām narkotikām. Daudz mazāk jaunieši lietos ar ķīmijām apsmidzinātas ”legālās” narkotikas. Marihuānai ir plašs pielietojums medicīnā, un lai arī eksistē ķīmiski analogi, dabiskam, ekoloģiskam, lētam produktam ir saprotamas priekšrocības,” uzskata iniciatīvas iesniedzēji.

Viņi gan piekrīt, ka par marihuānas lietošanu sabiedriskās vietās jāsaglabā administratīvais sods. Vēl iniciatīvā tiek sīki aprakstīts cik gramus un kāda veida marihuānu katrs iedzīvotājs varētu uzglabāt, un kas draudētu, ja šis daudzums tiktu pārkāpts.

Portāls paredz, ka jebkura iniciatīva, kas saņem vairāk par 10 000 internetbanku apstiprinātu parakstu, tiek iesniegta izskatīšanai Latvijas parlamentā.