Saeima atbalsta OIK diferencēšanu no 2018.gada

Nākamajā gadā obligātās iepirkuma komponentes (OIK) maksājumi dažādām lietotāju grupām būs difrencēti un paredzams, ka lielajiem uzņēmumiem tie saruks, savukārt mazajiem – pieaugs. Pārmaiņas spēkā stāsies no 2018.gada, nevis 2017. gada, kā bija iecerēts sākotnēji.

Izmaiņas paredz OIK diferencēšanu pa patērētāju grupām, turpmāk piemērojot analogus principus, kādi tiek izmantoti akciju sabiedrības “Sadales tīkls” tarifiem. Iecerēts, ka elektrības obligātā iepirkuma komponentes maksājumu diferencēšana radīs situāciju, ka efektīvi noslogotiem pieslēgumiem OIK maksājumu slogs samazināsies, savukārt mazāk efektīviem pieslēgumiem – palielināsies.

Līdzšinējā kārtība noteic, ka OIK aprēķina un piemēro proporcionāli elektroenerģijas lietotāja patērētājam elektroenerģijas daudzumam. Vienlaikus obligātajā iepirkumā iepirktās elektroenerģijas daudzums līdz 2019.gadam palielināsies, teikts likumprojekta anotācijā. Ar grozījumiem esošā sistēma tiek padarīta efektīvāka, paredzot, ka jaudas maksājumu radītās izmaksas daļēji segs arī elektroenerģijas lietotāji ar nulles patēriņa pieslēgumu. Tas veicinās pieslēgtās jaudas nepieciešamības izvērtēšanu, kā arī ilgtermiņā nodrošinās apstrādes rūpniecības konkurētspēju Baltijas reģionā.

Patērētājiem, kas efektīvi izmanto elektroenerģijas pieslēguma jaudas, OIK maksājums un līdz ar to arī ikmēneša maksājums par elektroenerģiju samazināsies. Ministrijas veiktie aprēķini liecina, ka pēc izmaiņu stāšanās spēkā rēķins par elektroenerģiju nemainīsies vai samazināsies aptuveni 2/3 mājsaimniecību jeb 650 000 pieslēgumu.

Izmaiņas stāsies spēkā nākamā gada septembrī.

Foto:Unsplash/https://pixabay.com/en/users/Unsplash-242387//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/