“Sadales tīkls” samazina 2024. gadā tarifā iekļautās izmaksas par 8,2 miljoniem eiro

Elektroenerģijas cenas prognožu, vispārējās inflācijas prognožu un elektroenerģijas pārvades (AS “Augstsprieguma tīkls”) tarifa samazinājuma ietekmē AS “Sadales tīkls” samazinājusi elektroenerģijas sadales tarifā 2024. gadā iekļaujamās izmaksas par 8,2 miljoniem eiro. Tas ļaus uzņēmumam mazināt sadales tarifa fiksēto maksu par 7–11% un mainīgo maksu par 1%.

Atbilstoši tam visiem “Pamata” un “Speciālajiem” tarifu plāniem visās sprieguma pakāpēs pārskatītas un samazinātas līdzšinējās tarifa vērtības, kas stājās spēkā šī gada 1. jūlijā. Precizētās vērtības iesniegtas izskatīšanai Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK), un plānots, ka tās stāsies spēkā 2024. gada 1. janvārī.

Līdz ar precizētajām sadales tarifa vērtībām tarifa fiksētās maksas daļa (maksa par jaudas uzturēšanu) samazināsies par aptuveni 7-11%. Konkrēts samazinājums būs atkarīgs no lietotāja pieslēguma veida (sprieguma pakāpes, pieslēguma jaudas) un izvēlētā tarifu plāna. Nedaudz – par 1% – samazināsies arī mainīgā maksa (maksa par piegādātajām kilovatstundām), konkrēts maksas apjoms būs atkarīgs no ikmēneša elektroenerģijas patēriņa.

Operators precizētās vērtības izstrādājis atbilstoši 2023. gada 16. novembrī SPRK apstiprinātajiem grozījumiem sadales tarifu aprēķināšanas metodikā, kas sniedz iespēju pārskatīt sadales pakalpojumu tarifus no 2024. gada 1. janvāra – agrāk, nekā to paredzēja līdzšinējais regulējums. Regulatoram atbilstoši metodikai 21 dienas laikā ir jāizvērtē “Sadales tīkla” iesniegtās tarifu vērtības.

2024. gada 1. janvārī spēkā stāsies arī politiski rastais valsts atbalsta risinājums sadales tarifu strauja pieauguma ierobežošanai, ko Saeima 23. novembrī atbalstīja galīgajā lasījumā. Tas nosaka tarifa fiksētās maksas daļas pieauguma griestus privātpersonu vienas fāzes (1 F) pieslēgumiem ar jaudu līdz 25 ampēriem (A) ieskaitot un trīs fāžu (3 F) pieslēgumiem ar jaudu līdz 25 A ieskaitot, tādējādi nodrošinot lēzenāku un prognozējamu tarifu pieaugumu iedzīvotājiem.