RSU rektors: IZM rosinātās izmaiņas augstskolu pārvaldībā varētu slēpt augstskolu piespiedu apvienošanu

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvātās izmaiņas augstskolu pārvaldībā varētu slēpt iespēju piespiedu kārtā apvienot augstskolas, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rektors un Latvijas Universitāšu asociācijas prezidents Aigars Pētersons.

“Šīs bažas nav varbūt oficiāli paziņotas presē, bet ir sarunas, ka šī pārvaldības reforma slēpj sevī iespēju piespiedu kārtā apvienot augstskolas, pievienot vienu otrai, un, protams, ikviena [augstākās izglītības iestāde] ir nobažījusies,” pauda Pētersons.

Pēc viņa sacītā, šāds IZM darba stils iepriekš nav bijis nozarē. “Tas liecina par to, ka šīs reformas tiek forsētas steigā. Visdrīzāk, politiķi ļoti īsā laika periodā vēlas sasniegt to rezultātu, kas bija jāizdara nozarei pēdējo desmit gadu laikā, bet nebija izdarīts,” norādīja RSU rektors.

Viņš uzsvēra, ka pārmaiņas iespējamas vien tad, ja arī pašas augstskolas tās vēlēsies, un IZM “nevar diktēt monologa veidā” izmaiņas.

“Mēs neesam pret pārvaldības modeļa maiņu, pret pārvaldības padomēm, bet mēs esam pret to, ka šis process ir sasteigts, nekvalitatīvs, nenotiek dialogs ar nozari un daudzi mūsu priekšlikumi nav ņemti vērā konceptuālā ziņojuma izveidošanas procesā,” norādīja Pētersons.

Kā zināms, IZM izstrādājusi konceptuālā ziņojuma projektu par augstskolu iekšējās pārvaldības modeļa maiņu, kas paredz kompleksus strukturālos risinājumus augstākās izglītības un zinātnes nozares starptautiskajai konkurētspējai, fokusējoties uz pārvaldību, finansējumu un cilvēkresursiem. Patlaban tas nosūtīts izvērtēšanai sociālajiem partneriem. Pēc atkārtotas priekšlikumu saņemšanas konceptuālo ziņojumu februārī plānots izskatīt valdībā.

Foto: Valsts kanceleja