Rosina minimālās sociālās apdrošināšanas iemaksas veikt vismaz no minimālās algas

Visos nodokļu režīmos strādājošajiem būtu jāmaksā sociālās iemaksas vismaz no minimālās algas. Izņēmums gan varētu būt pašnodarbinātie, otrdien intervijā Latvijas Radio norādīja Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece.

Šādu principu piedāvā Labklājības ministrija, izstrādājot risinājumu minimālo sociālo iemaksu ieviešanai visos nodokļu režīmos strādājošajiem.

Pēc Muižnieces sacītā, šāda sistēma jau sen ir ieviesta Lietuvā un Igaunijā, kur darbojas tikai tāpēc, lai aizsargātu darba ņēmējus viņu nākotnes vārdā. “Ja alga deklarēta zemāka, tad būs jāsamaksā starpība starp deklarēto un minimālo algu. Vēl gan ir diskutējams, vai to darīs tikai darba devējs vai piedalīsies arī paši darbinieki,” atklāja LM valsts sekretāra vietniece.

Izņēmumi varētu attiekties uz personām ar invaliditāti, arī pirmreizēji darba attiecības uzsākušajiem. Tāpat tas varētu neatteikties uz pašnodarbinātajiem.

Izmaiņas skars aptuveni trešdaļu nodokļu maksātāju – apmēram 300 tūkstošus, tostarp mikrouzņēmumu darbiniekus. “Šo cilvēku sociālais nodrošinājums ir kritiski zems. Šobrīd to labi parāda izmaksāto dīkstāves pabalstu apmērs, ko aprēķina no iepriekšējo sešu mēnešu deklarētās algas,” skaidroja Muižniece.

“Tāpat mums ir patentmaksātāji, autoratlīdzību saņēmēji. Šobrīd mēs tās sekas redzam,” norādīja Muižniece.