Rinkēvičs: Ja Lielbritānija vēlreiz lūgs atlikt “Brexit” termiņu, šo lūgumu nevajadzētu noraidīt

Ja Lielbritānija vēlreiz lūgs atlikt izstāšanānos no Eiropas Savienības (ES), šo lūgumu nevajadzētu noraidīt, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

“To, kas notiks 31. oktobrī, šobrīd nezina neviens, ieskaitot britu valdību,” norādīja Rinkevičs.

Pēc viņa sacītā, ja britu valdība vai parlaments lūgs pagarināt dalību Eiropas Savienībā, jāskatās nosacījumi un nevajadzētu uzreiz noraidīt iespēju pagarināt Lielbritānijas atrašanos ES.

“Es tomēr atstātu iespēju diskusijai. Ja britu valdība vai parlaments lūdz pagarināt viņu dalību ES, tad mums būtu jāskatās, kādi ir nosacījumi, un nevajadzētu uzreiz noraidīt iespēju pagarināt Lielbritānijas atrašanos ES. Tas ir nepieciešams, gan lai mēģinātu atrast kaut kādus kompromisus, gan arī nākotnes attiecību vārdā,” komentēja ārlietu ministrs.

Viņš atgādināja, ka Ārlietu ministrija jau jūlija beigās aicināja Latvijas iestādes aktualizēt savus rīcības plānus bezvienošanās “Brexit” gadījumam. Tāpat svarīgi esot Lielbritānijā dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem laicīgi reģistrēties Lielbritānijas Iekšlietu ministrijas mājaslapā, lai sakārtotu savas attiecības ar mītnes zemi atbilstoši valdības prasītajam.

Jaunākā informācija no Apvienotās Karalistes Iekšlietu ministrijas liecina, ka Latvijas pilsoņi pastāvīgajam statusam reģistrējas kūtri. Šā gada 31. jūlijā savu statusu Lielbritānijā bija reģistrējuši tikai 31 800 Latvijas pilsoņu, kaut arī saskaņā ar oficiālajiem datiem Apvienotajā Karalistē dzīvo vismaz 117 tūkstoši Latvijas pilsoņu. Kopvērtējumā Latvija reģistrēšanās aktivitātes ziņā ir 11. vietā visu ES dalībvalstu vidū.

Ārlietu ministrija ir aicinājusi nozaru ministrijas, Latvijas Banku, Latvijas Darba devēju konfederāciju un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru aktualizēt rīcības plānus bezvienošanās breksita gadījumā. Šobrīd Ārlietu ministrija gatavo informatīvo ziņojumu par Latvijas gatavību bezvienošanās breksitam un Apvienotā Karaliste–Eiropas Savienība nākotnes attiecībām izskatīšanai 17. septembra Ministru kabineta sēdē.

Kā ziņots iepriekš, Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES datums ir pagarināts līdz 31. oktobrim. Tādējādi, ja vien atlikušo divu mēnešu laikā nestājas spēkā Izstāšanās līgums vai netiek lemts par atkārtotu 50. panta pagarinājumu, Apvienotā Karaliste kļūs par trešo valsti jau šā gada 1. novembrī.