Rīgas vicemērs: Valdības amatpersonu rīcība attiecībā uz ostām radīs zaudējumus Latvijas ekonomikai

Šī valdība un Saeimas vairākums demonstrē, ka tai pašvaldībai viedoklis nav jāprasa un tas skaidri izgaismojas arī jautājumā par ostu pārņemšanu, intervijā “Neatkarīgajai” sacīja Rīgas vicemērs Druvis Kleins.

Komentējot pārmaiņas ostu pārvaldē, Kleins norādīja, ka nav pareizi, ka faktiski osta tiek rekvizēta ar atrunām, ka tur ilgstoši valdījusi korupcija. “Tiešām? Četri Rīgas pilsētas pārstāvji un visi četri ministriju deleģētie pārstāvji gadiem ir bijuši ostas valdē. Visi vai vismaz pieci ir korumpēti vai piesedz koruptīvus darījumus? Vai arī viņi saņēma algu un neko nedarīja? Tad saucam uzvārdus,” norādīja Kleins.

Viņa ieskatā tas, ka Rīga vairs nepiedalīsies lēmumu pieņemšanā par ostas darbību, ir nepareizi. “Pilnīgi visa infrastruktūra ir pilsētas atbildība – piemēram, kravu transporta plūsma, lielie loģistikas centri, attīstības jautājumi. Ja tie vairs nebūs ar pilsētu saistīti, baidos, ka mēs atkal būsim tajā pašā situācijā, kādā esam ar Rail Baltica projektu. Tur it kā ir struktūras, kas atbild par projekta attīstību, laika grafika ievērošanu, koordināciju, bet sadarbība vertikālā līmenī starp valsts un pašvaldību institūcijām nenotiek, jo pa vidu ir politiskie ķīļi, principi un aizspriedumi, kas neļauj vienam ar otru konstruktīvi runāt,” uzskata politiķis.

“Šī valdība un Saeimas vairākums demonstrē, ka tai pašvaldībai viedoklis nav jāprasa. Teritoriālās reformas sāga ir spilgts piemērs. Bet Ventspils gadījumā man gan ir nopietnas un pamatotas bažas, ka cietīs gan darbinieki, gan uzņēmumi, gan pilsētas finanses. Latvijas valdības amatpersonas ar savu rīcību netieši ir visai pasaulei izplatījušas ziņu, ka uz Ventspili nevajag braukt, nevajag iesaistīties darījumos ar šo ostu, jo tad var iekļūt sankciju sarakstos. Neviens jau negrib strīdēties ar amerikāņiem, kas ir lielākais spēlētājs starptautiskajā politikā un ar milzīgu ietekmi importa un eksporta tirgos, vismaz Rietumu pasaulē. Ir ļoti, ļoti viegli kaut ko nojaukt, bet neiespējami to ātri atjaunot. Lielie loģistikas un tranzīta uzņēmumi savas piegāžu ķēdes katru dienu nemaina. Lai atgūtu reputāciju un uzņēmumu uzticību – tas prasīs gadus, un tie noteikti būs zaudējumi Latvijas ekonomikai. Neviens neriskēs, līdz nebūs 100% pārliecināts, ka Latvijas ostās ir droši piestāt. Un ne jau mūsu valdībai prasīs viedokli. Es domāju, ka kaimiņvalstu ostas par šo gājienu varētu šai valdībai piešķirt kādu apbalvojumu,” komentēja Kleins.

Pēc viņa sacītā, valdība ar savu lēmumu izlemj, ka tā ostu pārņem jeb, tautas valodā sakot, rekvizē, un viss. “Tur nekādus viedokļus nevienam nevajag. It kā līdz šim neesmu bijis liels oponents pašreizējai valdošajai koalīcijai, bet darbi, ko tā dara, ļoti uzskatāmi atšķiras no vārdiem. Man kā politiķim nav pieņemami, ka vārdi tik ļoti neatbilst darbiem,” uzsvēra Rīgas vicemērs.

“Profesors Jānis Ikstens kādā intervijā ļoti kodolīgi raksturoja. Izskatās, ka mums veidojas partiju kartelis. Saeimas vairākums šobrīd veido tādus nosacījumus, lai jebkurai citai partijai nākotnē būtu grūtāk ar viņiem konkurēt par politisko pārvaldību valstī. Uzstādījums – darīt visu, lai citiem pie varas nokļūt būtu grūtāk nekā mums – normālā demokrātiskā valstī ir nepareizs. Piemēram, partiju finansējums. Doma ir saprotama, taču būtu normāli, ja lēmums būtu attiecināts uz nākamo, ne šo Saeimu. Tad visiem būtu vienādas iespējas to iegūt. Esošajām varas partijām, salīdzinot ar tām partijām, kuras nav Saeimā, vai jaunām partijām, kas vēl veidosies, pašu pielemto nosacījumu rezultātā veidojas milzīga finansiāla priekšrocība. Stāsts, ka partiju finansēšana vajadzīga tādēļ, lai politikā neienāktu oligarhu nauda, man liekas pretrunīgs. Jebkurš jaunais politiskais spēks, kas nākotnē mēģinās ienākt politikā, tiks uzdāvināts sponsoriem, jo partijām vajadzēs piesaistīt ievērojamus resursus dažādu ziedojumu veidā, lai varētu līdzvērtīgi konkurēt ar pašreizējām Saeimā pārstāvētajām partijām,” pauda Kleins.

Pēc viņa sacītā, partiju lokomotīves, kas startēja pašvaldību vēlēšanās, tagad ir Saeimā un valdībā, un neļauj savējiem pašvaldībā kļūt par lēmumu pieņēmējiem, izaugt par izlēmīgiem, patstāvīgiem politiķiem. “Partiju līderi domē strādājošos deputātus uzskata par zemāku kastu, kurai nav un nevar būt savs viedoklis. Viņi vienkārši neļauj saviem deputātiem neatkarīgi pieņemt lēmumus un strādāt, kā viņi saka, rīdzinieku labā,” uzskata politiķis.