Rīgas pašvaldība turpinās darbu pie azartspēļu ierobežošanas galvaspilsētā

Pamatojoties uz jauno teritorijas plānu un turpinot sākto ceļu uz mērķi slēgt azartspēļu vietas ārpus četru un piecu zvaigžņu viesnīcām visā pilsētas teritorijā, Rīgas dome pagājušā gada septembrī nolēma atcelt 139 atļaujas azartspēļu vietas atvēršanai un attiecīgo azartspēļu organizēšanai. Spēļu zāļu komersanti vērsās tiesā pret pašvaldību, bet šīs tiesvedības tika uz laiku apturētas, jo tika iesniegta prasība arī Satversmes tiesā (ST). Ceturtdien, 4. aprīlī, ST atzina, ka visā Rīgas teritorijā noteiktais ierobežojums organizēt azartspēles neatbilst Satversmei, kas nozīmē, ka tiesvedībās esošajās lietās, visticamāk, tiks pieņemts pašvaldībai nelabvēlīgs lēmums un domes lēmumi tiks atcelti. Tomēr Rīgas dome turpinās darbu pie azartspēļu ierobežošanas galvaspilsētā, ņemot vērā ST spriedumā paustos ieteikumus.

“Tiesiskā valstī Satversmes tiesas spriedumam ir likuma spēks, ko Rīgas dome pilnībā respektē. Vienlaikus mūsu politiskā apņemšanās ierobežot azartspēles galvaspilsētā ir paliekoša, tādēļ Rīgas domes speciālisti strādās pie risinājumiem, lai izveidotu tiesisku regulējumu, kas ļauj veidot no azartspēlēm brīvu pilsētu. Tas prasīs nedaudz vairāk laika, bet mēs to darīsim, ” uzsver Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis.

“Ierobežojot azartspēles galvaspilsētā, Rīga ir pieņēmusi likumīgu un uz pilsētas iedzīvotāju interesēm vērstu lēmumu. Esam izmantojuši instrumentu, ko mums sniedza likumdevējs, taču Satversmes tiesa to tagad atzinusi par nepilnīgu. Pēc būtības mums tika iedots elektriskais skrūvgriezis, ļauts būvēt māju, bet piemirsts iedot baterijas. Tagad mums šī māja būs jābūvē ar rokas skrūvgriezi, bet tas mūs nebaida. Satversmes tiesas lēmums nav mainījis manu pārliecību, ka azartspēles mūsu pilsētā ir jāierobežo un ka iedzīvotāju veselība un labbūtība ir vērtējama augstāk par azartspēļu biznesa interesēm. Mēs izmantosim citus tiesiskos instrumentus, lai sasniegtu savu mērķi,” norāda Rīgas vicemēre Linda Ozola.

Kā norāda ST, lai ierobežotu azartspēles, pašvaldībai vajadzēs izstrādāt pamatojumu, kāpēc teritorijas plānojuma funkcionālajos zonējumos, kur komercdarbība ir paredzēta kā viens no teritorijas atļautās izmantošanas veidiem, azartspēļu organizēšana ir aizliegta. Teritorijas plānojuma izstrādes procesā azartspēļu organizēšanas ierobežojumam būs jābūt pamatotam ar konkrētās teritorijas funkcionālā zonējuma izvērtējumu. Ievērojot Azartspēļu likumā noteikto teritoriju izvērtēšanas principu, pašvaldībai teritorijas plānošanas procesā būs jāizvērtē, piemēram, konkrētās teritorijas apbūve un infrastruktūras objektu izvietojums, apdzīvotības blīvums, iedzīvotāju un komersantu intereses un citi būtiski aspekti, kas var būt par pamatu azartspēļu organizēšanas ierobežojumu noteikšanai.

Papildu Azartspēļu likumā noteiktajiem ierobežojumiem organizēt azartspēles, izvērtējot konkrētās teritorijas apbūvi un infrastruktūras objektu izvietojumu, pašvaldība varēs liegt azartspēļu organizēšanu, piemēram, izglītības, kultūras, sporta iestāžu un kompleksu, aktīvās atpūtas un bērnu rotaļu laukumu tuvumā. Tāpat azartspēļu organizēšanas ierobežojumus pēc attiecīgā izvērtējuma varēs noteikt teritorijās, kur ir augsta sabiedrības kustības intensitāte, piemēram, sabiedriskā transporta pieturvietu tuvumā, kā arī mazstāvu un daudzstāvu dzīvojamās apbūves teritorijās.

Rīgas dome jau pirms pieciem gadiem nolēma galvaspilsētā likvidēt 42 spēļu zāles, kas atrodas vēsturiskajā centrā un tā aizsardzības zonā, kā arī jauktas apbūves teritorijā. Izņēmums tika paredzēts četru un piecu zvaigžņu viesnīcām. Spēļu zāļu komersanti vērsās tiesā pret pašvaldību. Satversmes tiesa gan vēlāk atzina par pamatlikumam atbilstošus domes ierobežojumus ierīkot spēļu zāles Rīgas vēsturiskajā centrā. Pērn Stacijas laukumā tika slēgta viena no bēdīgi slavenākajām azartspēļu zālēm Rīgā, līdz ar to Rīgas centrā slēgtas visas azartspēļu zāles ārpus četru un piecu zvaigžņu viesnīcām.

Lai slēgtu spēļu zāles pārējā pilsētas teritorijā, Rīgas pašvaldība šādu iespēju paredzēja 2021. gadā pieņemtajā jaunajā teritorijas plānojumā. Plānojuma spēkā stāšanos uz laiku apturēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, tādējādi kavējot azartspēļu vietu slēgšanu, bet šis lēmums vēlāk tika atcelts un Rīgas pašvaldība 2023. gada rudenī pieņēma lēmumu atļauju anulēšanu azartspēļu vietām arī ārpus pilsētas centra.