Reirs: Budžeta komisija sagaida konkrētus priekšlikumus hipotekāro kredītņēmēju atbalstam

“Ir vesela virkne jautājumu, ko būtu iespējams atrisināt ar grozījumiem likumos, lai atbalstītu tos hipotekāro kredītu maksātājus, kurus ietekmējis EURIBOR procentu likmju straujais kāpums,” komisijas sēdē trešdien, 13.septembrī, pauda Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs, atzīmējot, ka Finanšu ministrija ir aicināta pēc nedēļas sniegt konkrētus priekšlikumus nepieciešamajām izmaiņām.

“Banku klientiem ir jābūt iespējai ar savu kredītu ērti pāriet no vienas komercbankas uz citu bez finansiāliem un juridiskiem šķēršļiem, maksimāli mazinot administratīvās procedūras un izmaksas. Sistēmai jābūt vienkāršai, lai cilvēki var izvēlēties savus mājokļa kredītus refinansēt ar iespējami izdevīgākiem nosacījumiem,” pauda J.Reirs.

Deputāti vienojās, ka nozīmīgs atbalsts būtu iespēja bankām samazināt hipotekāro kredītu procentu likmes – noteikt EURIBOR piemērošanas griestus vai noteikt citu likmi, uz laiku nepiemērot bankas likmi, kā arī noteikt maksimālo kredītiem piemērojamo likmi.

Finanšu ministrijas pārstāvji deputātus iepazīstināja ar iespējamajiem risinājumiem, ko plānots sagatavot kā grozījumus līdzšinējā regulējumā. Citastarp ministrija rosina ieviest uzņēmumu ienākuma nodokļa avansa maksājumus kredītiestādēm un kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem, kā arī iespēju kredītņēmējiem izmantot ALTUM programmas, lai palīdzētu segt kredīta maksājumus ievainojamākajām mājsaimniecībām.

Savukārt Latvijas Bankas pārstāvji sēdē apliecināja, ka Latvijā pāreja no vienas bankas uz citu kredītiestādi ir sarežģīts un dārgs process, kas ietver salīdzinoši augstu refinansēšanas pakalpojuma komisijas maksu, papildu vērtējumu, notāra un citus pakalpojumus. Tāpat bankas pārstāvji apliecināja, ka patlaban vairākas komercbankas jau ir samazinājušas kredītu procentus.

Budžeta komisijā skatīt Finanšu ministrijas priekšlikumus un lemt par to turpmāko virzību plānots nākamnedēļ, informē komisijas priekšsēdētājs J.Reirs.