Rasam interešu konflikts var liegt ieņemt Trasta komercbankas administratora posteni

Partijas “Vienotība” virzītajam advokātam Armandam Rasam varētu neizdoties ieņemt “Trasta komercbankas” maksātnespējas procesa administratora amatu. Kā liecina portāla Pietiek.com rīcībā nonākušie dokumenti, Rasa pērn ticis nolīgts naudas atgūšanai no šīs likvidējamās bankas kādas ārvalstu kompānijas labā, kas norāda uz interešu konfliktu. Taču tas ir pretrunā ar tikko pieņemto Kredītiestāžu likumu.

Kā liecina portāla rīcībā esošie dokumenti, Lielbritānijā reģistrētā kompānija Cortferry Limited Rasu un reizē ar viņu arī viņa partneri Jāni Ešenvaldu un zvērināta advokāta palīgu Aleksandru Berjozkinu ir pilnvarojusi veikt faktiski jebkuras juridiskas darbības, lai atgūtu šīs kompānijas finanšu līdzekļus no likvidējamās bankas.

“Pilnvarnieks ir tiesīgs veikt visas nepieciešamās darbības, kā arī Pilnvarotāja interesēs parakstīt visus nepieciešamos dokumentus attiecībā uz Pilnvarotāja Trasta komercbankā esošo naudas līdzekļu atgūšanu minētās kredītiestādes likvidācijas un maksātnespējas procesa ietvaros,” teikts Rasam un kolēģiem izsniegtajā pilnvarā.

Kā noskaidrots, kompānijas oficiālais pārstāvis ir Krievijas pilsonis Konstantīns Vedunovs, kas norāda uz to, ka, ja spēkā stātos aizvadītajā nedēļā Saeimas pieņemtie Kredītiestāžu likuma grozījumi, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas plāns virzīt Rasu par bankas likvidatoru nebūtu īstenojams.

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma strīdīgos grozījumus Kredītiestāžu likumā, kas nosaka ierobežojumus kļūt par maksātnespējīgas bankas administratoru. Komisijas vairākuma atbalstītais ierosinājums nosaka, ka par kredītiestādes likvidatoru nevarēs kļūt gadījumā, ja likvidators pēdējo divu gadu laikā pirms iecelšanas dienas ir bijis pilnvarojuma līguma attiecībās ar likvidējamas kredītiestādes kreditoru tā tiesiskajās attiecībās ar likvidējamo kredītiestādi. Līdzīgs ierobežojums noteikts arī administratoriem kredītiestāžu maksātnespējas procesos.

Šādus grozījumus bija atbalstījis arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, norādot uz interešu konflikta situācijas rašanos šādos gadījumos un līdzīgu regulējumu citos normatīvajos aktos. Taču tad, kad dažas stundas pēc šo grozījumu pieņemšanas kļuva zināms par triju maksātnespējas administratoru aizturēšanu, Valsts prezidents Raimonds Vējonis jau paziņojis, ka grozījumus nodos Saeimai otrreizējai izskatīšanai.

Pietiek.com rīcībā nonākusi dokumenta kopija, kas liecina, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) iecerētais likvidējamās “Trasta komercbankas” administrators Armands Rasa jau paslepus noslēdzis vienošanos par savas oficiālās atlīdzības sadali, trešdaļu atvēlot Āboltiņas vīra Jāņa Āboltiņa savulaik vadīta uzņēmuma bijušajam administratoram Mārtiņam Bunkum, kurš kā izrādās, ir Āboltiņas partijas biedra ekonomikas ministra Arvila Ašeradena labs kaimiņš, kā arī saistīts ar vairākām citām šajā lietā iesaistītām personām.

Savukārt pats Rasa nemaz nenoliedz vienošanas parakstīšanu. Vienlaikus viņš uzsver, ka tā ir izbeigta, tā arī nemaz nestājoties spēkā, jo kāds no parakstītājiem – kas noteikti neesot viņš – esot pārkāpis dokumentā stingri noteikto konfidencialitātes principu.

Kā skaidro maksātnespējas administrators, šāda vienošanās bijusi nepieciešama tāpēc, ka, gatavojoties stāties pie Trasta komercbankas administratora pienākumiem, viņam gluži vienkārši trūcis cilvēkresursu, tāpēc arī viņš izšķīries piesaistīt papildspēkus, sev saglabājot noteicošo lomu.

Ne Ašeradens, ne Ekonomikas ministrija divu nedēļu laika nav vēlējušies atbildēt uz jautājumiem, kādas saites pašreizējo ekonomikas ministru saista ar maksātnespējas administratoru Bunkus, cik bieži šogad Ašeradens ir ticies ar šo maksātnespējas administratoru, kādos apstākļos tas noticis, pēc kura iniciatīvas un kādi jautājumi risināti.

Plašāk ar Pietiek.com rīcībā esošajiem dokumentiem iespējams iepazīties šeit!