Rada apjukumu kases aparātu reformas lielais “blefs”

Jau kopš 2014.gada Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) norādīja uz aplamu rīcību godprātīgas pirkumu reģistrācijas uzlabošanā. Laikā, kad pasaulē vērojama tehnoloģiju attīstība, Latvijā tiek ieviests tas, kas jau pieder pagātnei – normatīvajā regulējumā dominē tādi “akmens laikmeta” termini kā: fiskālais atmiņas bloks, izejas koda iesniegšana VID, plombēšanas akts, kases ierīces tehniskā pase, u.c. mūsdienām neiedomājamas lietas. Turpretī LTA ir piedāvājusi citas efektīvas un lētas metodes pirkumu uzskaitei, piemēram, virknes kodus.

VID ir pietiekami kompetenta institūcija, un LTA uzsver, ka nav vajadzīgi citi starpnieki kases aparātu sertifikācijai tā radot iespēju iedzīvoties nezināmiem ierēdņiem un politiķiem. Jānovērš slēptā korupcija, kad speciāli izdomātas shēmas rezultātā ievējojami sadārdzinās sertifikācija. Privāta sertifikācijas sistēma nav nevienā Eiropas valstī, bet tur, kur sertifikācija tiek pieprasīta, to veic tikai valsts institūcijā. Starptautiskās kompānijas KPMG un Ernst & Young saņem tūkstošiem eiro uz iedzīvotāju rēķina, jo tirgotāji spiesti paaugstināt cenas sedzot ar reformu saistītās izmaksas par jauniem kases aparātiem, kas ir visaugstākās Eiropā.

Tagad apstiprinājies, ka visa dārgā sertifikācija ir bezjēdzīga procedūra, jo jebkurā gadījumā VID ir iestāde, kas pieņem gala lēmumu par kases aparātu atbilstību. Tā, piemēram, VID, izvērtējot KPMG un Ernst & Young sertificētos kases aparātus, konstatējis neatbilstību tehniskajām prasībām kases aparātiem CHD 3030, CHD 3050U un CHD 3850. Pusgadu šie modeļi ir tirgoti klientiem, jo bija izgājuši sertifikāciju un reģistrēti VID jau 14000 ierīču.

Pēdējā laikā LTA pienācis milzīgs skaits vēstuļu, kurās uzņēmēji pauž neizpratni un bažas, uzdod jautājumus, kā rīkoties. LTA prezidents Henriks Danusēvičs stāsta: “Vēstules saņemam ne tikai asociācijā, bet uzņēmēji raksta arī tām politiskajām partijām, kas nav piedalījušās jauno kases aparātu noteikumu izstrādāšanā. Tirgotāju sūdzības sasniegušas pat Valsts prezidentu.”

Uzņēmēju vidū valda apjukums, neziņa kā rīkoties. Kāds tirdzniecības uzņēmums vasarā atvēra jaunu veikalu un nopirka piedāvājumā esošu kases aparātu ar solījumu, ka viss atbilst MK prasībām un divu nedēļu laikā tas būšot sertificēts, bet tas nav noticis līdz pat šodienai. Citā veikalā nav varēts nomainīt veco iekārtu uz hibrīdkases aparātu, jo nav kases aparātu apkalpojošo dienestu piedāvājumā atbilstošu kases aparātu. Tikmēr VID tematiskajās pārbaudēs norāda, ka veikalā ir NEATĻAUTI kases aparāti un aizdomīgi mazas algas. VID piedāvā pirkt nedaudzās sertificētās ierīces, bet, piemēram, grāmatu veikalam neder tas aparāts, ko lieto degvielas uzpildes stacijas vai restorāni.

LTA vairākkārt vērsusies valdībā ar priekšlikumu grozīt noteikto kārtību, taču tā uzskata, ka mazo uzņēmēju un pircēju intereses ir otršķirīgas un nav nopietni risināmas. Ceram, ka situācija mainīsies pēc LTA un citu tirgotāju organizāciju tikšanās ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu.

Foto: Shutterstock