“Progresīvie” aicina Valsts prezidentu neizsludināt grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā

“Progresīvie” aicina Valsts prezidentu Egilu Levitu neizsludināt 20. aprīlī Saeimas pieņemtos grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā un nosūtīt tos atpakaļ Saeimā otrreizējai caurlūkošanai.

Grozījumi paredz, ka turpmāk Latvijas bērnus uz ārvalstīm drīkstēs adoptēt tikai “tradicionālās” ģimenes, proti, laulātie – vīrietis un sieviete.

Pēc partijas pausta, “šādi grozījumi ne tikai atgādina Krievijas Federācijas likumiskās tradīcijas, bet arī ir neloģiski pēc būtības, jo adopcijas tiesiskie pamati ir atrunāti Civillikumā, nevis Bērnu tiesību aizsardzības likumā. Satversmes 110. pants paredz, ka valsts aizsargā un atbalsta ģimeni, proti, arī viendzimuma partneru veidotu ģimeni. Savukārt Civillikuma 35. pantā ir rakstīts, ka laulība nedrīkst būt starp viena dzimuma cilvēkiem, taču tajā nav atrunāts ģimenes jēdziens. Šo grozījumu dēļ bērnus uz ārvalstīm nevarēs adoptēt arī heteroseksuāli pāri, kuri nav laulātie, jo adopcija tagad ir atbalstāma tikai tad, ja ir nodrošināta ģimeniska vide, kuru veido laulāts pāris.”

Turklāt likuma grozījumi būtībā liedz adoptēt bērnus arī viena vecāka ģimenēm vai arī ģimenēm, kur vecāki nav laulāti, neatkarīgi no viņu dzimuma, tāpat arī vientuļam vecākam. Piemēram, ja bērna vecāki ir gājuši bojā, bērnu nevarēs adoptēt viņa tante, ja vien viņa nav laulībā.

“Tādējādi valsts dod priekšroku tam, lai bērnu ievieto aprūpes sistēmā, nevis atbalsta iespēju bērnam atrasties radinieka ģimenē, ja radinieks nav laulībā. Valsts grib liegt bērniem dzīvot tādā ģimenē, kāda Latvijā diemžēl ir visizplatītākā. Pēc 2021. gada datiem, 45% Latvijas ģimeņu bija tādas, kur ir viens vecāks ar vienu vai vairākiem nepilngadīgiem bērniem vai viens vecāks ar pilngadīgiem bērniem. Pieņemot šos likuma grozījumus, bez vecāku gādības palikušajiem bērniem tiek samazinātas iespējas dzīvot drošā ģimenes vidē,” pausts partijas paziņojumā.

Valsts prezidentam, izrādot līderību un izmantojot Satversmē paredzētās tiesības, ir pienākums iejaukties un novērst likumdevēja radīto haosu.