Profesors: Piesardzība ir nepieciešama visas vasaras garumā

Pastāv iespēja, ka Latvijā sāks dominēt Covid-19 Indijas paveids, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” atzina Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis.

“Ir iepriecinoši, ka saslimstība [ar Covid-19] mazinās, un ir pamatotas cerības, ka sasniegsim [kumulatīvo rādītāju] 200. Ne tik apmierinoši ir tas, ka smago slimnieku skaits ir samērā konstants un nemazinās,” sacīja profesors.

Pēc viņa teiktā, starp smagi saslimušajiem daudzi ir vecāka gadagājuma cilvēki starp kuriem, ņemot vērā to, ka ir pieejama vakcīna, saslimstībai vajadzēja mazināties: “Tas nozīmē, ka šajā vecuma grupā vakcinācijas aptvere nav tāda, kādu mēs to vēlētos redzēt.”

Viņš stāstīja, ka Indijas Covid-19 paveidam ir trīs apakšvarianti, un par viena no tiem ietekmi ir bažas. Lielākā daļa Indijas paveida gadījumu Eiropā konstatē Lielbritānijā, bet tas ir vērojams arī citviet, tostarp arī Latvijā.

Pēc viņa teiktā, Indijas variants ir par gandrīz 50% lipīgāks par britu variantu: “Un tas nozīmē, ka tas var izspiest iepriekšējos variantus un sākt dominēt, un šāda iespējamība pastāv Latvijā. Izskatās, ka arī vakcīnu efektivitāte ir nedaudz zemāka kā pret iepriekšējiem variantiem.”

Viņš norādīja, ka nav nekāda pamata šobrīd vakcinētiem cilvēkiem būt ļoti distancētiem un ierobežotiem, jo pret tiem variantiem, kas šobrīd Latvijā ir, vakcīna strādā: “Iespējamība, ka tie cilvēki, kas ir pilnībā vakcinēti, saslims, ir maza, un pat tad viņi saslims ļoti vieglā formā.”

“Kaut arī saslimstība mazinās, Eiropā esam vienā no sliktākajām pozīcijām. Piesardzība ir nepieciešama, visas vasaras garumā tā tas būs, bet pētījumi rāda, ka vīrusam ir sezonalitāte. Jādara viss iespējamais, lai rudenī atkal nebūtu pacēlums, – ir jāvakcinējas,” sacīja Briģis.

Viņš norādīja, ka pašlaik arī nebūtu pamata vakcinētajiem iedzīvotājiem likt ievērot ierobežojumus, jo viņiem iespēja saslimt ir ļoti maza.