Prezidents: Bēgļu uzņemšanas plāns no valdības puses tiek stiepts garumā

Bēgļu uzņemšanas plāns no valdības puses nedēļu no nedēļas tas tiek stiepts garumā, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” atzina Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Intervijā Vējonis norādīja, ka ātrums, ar kādu valdība šobrīd strādā pie bēgļu uzņemšanas plāna ir nepatīkami pārsteidzošs.

“Mani pārsteidz ātrums, ar kādu strādā valdība, sliktā nozīmē. (…) redzam, ka nedēļu no nedēļas tas tiek stiepts garumā,” sacīja Vējonis.

Vienlaikus prezidents atzīst, ka tas nav vienkāršs lēmumus, jo bēgļu uzņemšana saistās arī ar finansējumu un plānojot nākamā gada budžetu jāparādās noteiktiem skaitļiem.

Vējonis norāda, ka valdības lēnais darbs satrauc arī iedzīvotājus, kuri aizvien dzīvo neziņā par to, kā noritēs patvērumu meklētāju uzņemšana Latvijā.

“Cilvēkiem pamatjautājums ir, ko mēs darīsim ar bēgļiem,” sacīja Vējonis, piebilstot, ka arī viņam pašlaik nav atbilžu uz virkni jautājumu par to, ko iesākt ar patvērumu meklētājiem.

Viņš atzīmēja, ka publiskajā telpā daudz tiek runāts par Mucenieku pielāgošanu bēgļu uzņemšanai, tomēr būtiski, ka pēc statusa saņemšanas šie cilvēki nedzīvos Muceniekos, bet gan visā Latvijā.

Vienlaikus Vējonis atzīst, ka ņemot vērā to, ka pēdējās nedēļās Latvijā ienākuši patvēruma meklētāji no Irākas, bēgļi meklēs jaunus ceļus uz Eiropu.

Jau vēstīts, ka Latvija uzņems kopumā 776 patvēruma meklētājus.

16.septembrī Vējonis izdeva rīkojumu valdībai sadarbībā ar pašvaldībām izstrādāt skaidru plānu bēgļu uzņemšanai. Prezidents ar rīkojumu uzdevis Ministru Kabinetam sadarbībā ar politiskajām partijām, pašvaldībām un sabiedriskajām organizācijām divu nedēļu laikā sagatavot skaidru valdības rīcības plānu patvēruma meklētāju uzņemšanai Latvijā, aicinot skaidrot gan iespējamās izmaksas un institūciju kapacitāti, gan bēgļu iespējas tikt izmitinātiem, apgūt valodu un iesaistīties darba tirgū.

Pašlaik gan partiju vidū novērojamas domstarpības vairākos jautājumos, galvenokārt par iecerētajiem tēriņiem ar bēgļu uzņemšanu saistīto jautājumu risināšanai.