Premjers sola nepieļaut dramatisku NĪN maksājumu kāpumu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) sola, ka lemjot par izmaiņām nekustamo īpašumu kadastra vērtībās un tām sekjošajām izmaiņām nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājumos, tiks sekots līdzi, lai iedzīvotāji nepiedzīvotu dramatisku nodokļu maksājumu pieaugumu.

“Mēs iesim trīs soļos. Pirmais, mēs sakārtosim īpašumu kadastra vērtības, lai tās tuvinātu tirgus vērtībām. Kad tas tiks izdarīts, tad tiks vērtēts, kā jaunās vērtības ietekmēs NĪN maksājumus, kas ir savstarpēji sasaistīti, bet pēc tam mēs mainīsim NĪN likmes,” norādīja Kariņš, norādot, ka sekos līdzi tam, lai nebūtu dramatiska nodokļu kāpuma, bet maksājumi visā valstī būtu līdzsvaroti.

Pēc Kariņa vārdiem, tiekot vērtēta arī ideja par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim, taču nekādus solījumus šajā jautājumā premjers nedeva. “Tas tiek izvērtēts. Mēs nekādu pārsteidzīgu soli nevēlamies veikt,” piebilda premjers.

Kā ziņots, Valsts sekretāru sanāksmē ir izsludināts Tieslietu ministrijas izstrādātais jauno Kadastrālās vērtēšanas noteikumu projekts, kas paredz ieviest jaunu kadastrālās vērtēšanas sistēmu, kuras mērķis ir uzlabot kadastrālās vērtēšanas metodiku, nodrošinot sabiedrību ar atbilstoši nekustamā īpašuma tirgus informācijai noteiktu kadastrālo vērtību visiem nekustamajiem īpašumiem.

Ar noteikumu projektu paredzēts risināt zemes vērtēšanu daudzdzīvokļu māju zemei, nosakot saprotamu kadastrālās vērtēšanas sistēmu un vienotu ēku nolietojuma noteikšanas metodiku.

Līdz šim spēkā bija divas metodes – līdz 2012. gadam celtās ēkas, kas tika vērtētas tikai vizuāli, un pēc 2012. gada celtās ēkas, kas vērtētas gan vizuāli, gan ņemot vērā tehniskos parametrus – labiekārtojumu un nolietojumu. Savukārt jaunie noteikumi paredz visu ēku vērtēšanu gan vizuāli, gan tehniski.

Foto: Valsts kanceleja