Premjers: Iespējams nodokļu reforma būs jāsamazina 100 miljonu eiro apmērā

Partijām tuvākajā laikā būs jāizšķiras, kāda apmērā īstenot piedāvātās nodokļu reformas. Kā šorīt LNT paziņoja premjers Māris Kučinskis (ZZS), pastāv iespēja, ka nodokļu reforma būs jāsamazina 100 miljonu eiro apmērā.

Ministru prezidents atzina, ka politiska izšķiršanās esot nepieciešama tuvākajā laikā un jau jūnijā koalīcijai būšot jāvienojas, vai nedaudz riskēt un virzīties uz priekšu ar esošo piedāvājumu, vai arī reformu samazināt un daļu no tās atlikt. Finanšu ministrija vairs nenāks klājā ar jauniem piedāvājumiem, norādīja Kučinskis.

Vienlaikus viņš pauda, ka veselības aprūpes budžeta palielināšana ar ārēju finansējumu būtiski uzlabotu iespējas veikt visas pārējās iecerētās nodokļu reformas, par kurām Eiropas Komisija ir izteikusi bažas, ka tās var pārmērīgi palielināt budžeta deficītu.

Kučinskis ir pārliecināts, ka Latvijas izaugsmes rādītāji jau rudenī būs gana labvēlīgi, lai EK mainītu viedokli, tomēr tik ilgi gaidīt neesot iespējams. Pēc politiķa vārdiem, nekādu plašu diskusiju vairāk nebūs, un tagad tā būšot politiska izšķiršanās, ko darīt ar reformu piedāvājumu.

Pēc Kučinska sacītā, šobrīd pastāv divi rīcības varianti – iet uz priekšu ar esošo piedāvājumu, vai arī 100 miljonu eiro apjomā kaut ko no piedāvājuma sašaurināt. Kučinskis uzsvēra, ka no nodokļu reformām noteikti netiks svītroti divi punkti – nevienlīdzības mazināšana ar neapliekamā minimuma palielināšanu un darbaspēka nodokļu samazināšanu un reinvestētās peļņas neaplikšana ar nodokļiem.

au vēstīts, ka darbaspēka nodokļu reformas mērķis ir samazināt iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) slogu un palielināt strādājošo iedzīvotāju ienākumus, nosakot zemāku IIN likmi, paaugstinot neapliekamo minimumu, kā arī minimālo algu.

Nodokļu politikas reformas mērķis ir veicināt konkurētspēju reģiona līmenī, iedzīvotāju motivāciju uzsākt uzņēmējdarbību un maksāt nodokļus, kā arī investēt uzņēmumu attīstībā. Tāpat tiks veicināta iedzīvotāju ekonomiskā aktivitāte un vēlme atgriezties darba tirgū, kā arī nodrošināts, ka nodokļu nomaksa un valsts kontroles darbību veikšana ir maksimāli vienkārša un ar mazākām izmaksām. IIN un UIN reforma pozitīvi ietekmēs kreditēšanu, kā rezultātā varētu pieaugt no jauna izsniegto kredītu apjoms, attiecīgi stimulējot privāto patēriņu un investīcijas.

Foto: Valsts kanceleja