Politologs: Ja Levits būtu kandidējis uz Saeimu, attieksme būtu cita

Balsu Egila Levita ievēlēšanai Valsts prezidenta amatā nebija, bet viņš pats arī nav pacīnījies par tām balsīm, intervijā LTV “Rīta panorāmai” pauda politologs Filips Rajevskis.

“Objektīvi sakot, viņam nav to balsu. Tā problēma ir tāda, ka viņš nav pacīnījies par tām balsīm,” sacīja politologs.

“Es domāju, ka labā ziņa ir tas, ka nomainās vispār scenogrāfija. Jo bija sajūta, ka politiskajai elitei ir vienošanās, ka pirmā prezidenta vēlēšanu tūre tiek norakstīta, ka tur nekas nenotiks, ka visi gaida otro. Tas ļoti arī ietekmē kandidātu vēlmi piedalīties,” atzina Rajevskis.

Savukārt komentējot iespējamo “Progresīvo” virzīto kandidātu, Rajevskis sacīja: “Es domāju, ka tas būs sarežģīti. Pat ja tas būs ļoti cienījams kandidāts, problēma ir tāda, ka šis kandidāts pārstāvēs noteiktu ideoloģisko kursu un tur būs zināmas politiskās saistības pret tiem, kas viņu atbalsta. Kandidāts, kurš pārstāves ideoloģisko kursu, kuru pārstāv “Progresīvie”, šajā parlamentā nevar dabūt nepieciešamās balsis. Saprotam, par ko būs runa – Stambulas konvencija, viendzimuma lietas. To konservatīvais parlaments, visticamāk, nav gatavs pieņemt.”

Komentējot Edgara Rinkēviča iespējamu kandidēšanu, politologs pauda, ka “tas ir ļoti spēcīgs kandidāts, jāatceras, ka viņš ir viens no populārākajiem “Vienotības” politiķiem. Šādā situācijā jāsaprot, ja “Vienotība” virza šādu kandidātu, tas nozīmē, ka viņiem jāieguldās pēc pilnas programmas.”

“30 gados mums ir bijis viens prezidents, kas ir ar koalīcijas balsīm ievēlēts. Tas ir Egils Levits. Tajā mirklī tās saistības, kas ir pret koalīciju, ir par lielām. Viņš apkalpoja iepriekšējo koalīciju tik stipri, aizmirstot, ka par viņu balsos cita koalīcija,” izteicās politologs.

Kā zināms, Levits paziņoja par lēmumu nepiedalīties Valsts prezidenta vēlēšanās 31. maijā.

Foto: Valsts kanceleja