Piektdaļai Latvijas ģimeņu šobrīd būtu pieejama pirmā iemaksa jauna mājokļa iegādei

42 % Latvijas ģimenes ar bērniem plāno iegādāties jaunu mājokli ar bankas finansējumu, tomēr vien 17 % ir informētas par sev pieejamo aizdevuma summu un pirmās iemaksas apmēru, secināts Luminor bankas pētījumā. Vienlaikus 22 % ģimeņu ar bērniem apgalvo, ka pirmajai iemaksai paredzētā summa tām jau ir pieejama, bet 29 % ģimeņu nepieciešams viens līdz trīs gadi tās sakrāšanai.

Jautātas par veidu, kā tiktu finansēta mājokļa iegāde, tendences Baltijas ģimeņu ar bērniem vidū ir līdzīgas. Gandrīz piektdaļa jeb 18 % Latvijas ģimeņu iecerējušas mājokli iegādāties pilnībā par saviem līdzekļiem, nepiesaistot bankas finansējumu, kas ir ievērojami augsts rādītājs Baltijas valstīs. Igaunijā par saviem līdzekļiem mājokli plāno iegādāties aptuveni katra desmitā jeb 12 % ģimeņu, kas ir zemākais rādītājs Baltijas valstu vidū. Bankas aizdevumu jaunam īpašumam piesaistītu vidēji 46 % Baltijas ģimeņu, bet vēl 40 % nav izlēmušas par piemērotāko finansēšanas veidu. Luminor dati liecina, ka vidējās īpašuma izmaksas mājokļiem, ko izvēlas ģimenes ar bērniem Latvijā, ir vidēji ap 100 000 eiro.

“Neskatoties uz Latvijas iedzīvotāju vēlmi izmantot bankas aizdevumu, pētījuma dati liecina, ka ģimenes nereti nemaz nezina sev pieejamo finansējumu mājokļa iegādei un tam nepieciešamās pirmās iemaksas apmēru. Lai pārliecinātos par savām iespējām iegādāties jaunu mājokli, atliek tikai pieteikties konsultācijai bankā, kas ir bezmaksas pakalpojums un noris attālināti. Ģimenes finansiālās situācijas izvērtēšana ļaus vieglāk izsvērt ne tikai esošos piedāvājumus mājokļu tirgū, bet palīdzēs noskaidrot arī pirmās iemaksas apmēru un iespējamo ikmēneša maksājumu,” akcentē Kaspars Sausais, Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts.

Tikai 17 % Latvijas ģimeņu atzina, ka ir informētas gan par pieejamo aizdevuma summu, gan pirmās iemaksas apmēru, kamēr kaimiņvalstīs ģimenes ar bērniem ir, iespējams, vairāk interesējušās par mājokļa iegādi ar bankas atbalstu. Lietuvā par sev pieejamā finansējuma apmēriem zina 29 % ģimeņu, bet Igaunijā – 22 %. Neskatoties uz vēlmi iegādāties jaunu mājokli, Latvijā lielākā daļa jeb 59 % ģimeņu nezina par tām pieejamo kredīta apmēru un nepieciešamo pirmās iemaksas apmēru, kamēr Igaunijā tie ir vien 42 %, bet Lietuvā – 35 %.

Papildu bankas finansējumam nekustamā īpašuma iegādei vai būvniecībai ģimenēm ar bērniem ir iespēja piesaistīt arī ALTUM atbalstu, kas var samazināt pirmās iemaksas apmēru. Atbalsts pieejams garantijas vai subsīdijas “Balsts” veidā, kas paredzēta daudzbērnu ģimenēm. Apmēram puse ģimeņu, kas pērn noformējušas aizdevumu Luminor bankā, izmantojušas kādu no ALTUM piedāvātajiem finanšu instrumentiem.

Parasti pirmās iemaksas apjoms, saņemot aizdevumu Luminor bankā, ir aptuveni 15 % no nekustamā īpašuma vērtības. Pētījuma dati rāda, ka pirmajai iemaksai paredzētā summa ir vai būtu pieejama katrai piektajai jeb 22 % Latvijas ģimeņu. Tikmēr 29 % līdzekļu sakrāšanai mājokļa pirmajai iemaksai būtu nepieciešams viens līdz trīs gadi, bet 21 % – četri līdz seši gadi. Savukārt 14 % uzkrājumu veidošana pirmajai iemaksai aizņemtu pat vairāk nekā septiņus gadus.