Pētījums: Attālinātais darbs palīdzējis palielināt ienākumus 59% aptaujāto

Pateicoties attālinātajam darbam, 59% saņem lielāku algu un vēl 64% aptaujāto tas ir ļāvis palielināt uzkrājumus, bet 35% iespēja strādāt attālināti palīdzējusi atrast savu sapņu darbu, noskaidrots attālinātas darbinieku nolīgšanas platformas Deel veiktajā pētījumā. Starp nozīmīgākajiem attālinātā darba ieguvumiem minēti arī lielāka produktivitāte un iespēja straujāk virzīties pa karjeras kāpnēm, atzinuši aptaujātie Deel lietotāji 86 valstīs.

“Bezdarba līmenis Latvijā samazinās, un tas nozīmē būtisku talantu trūkumu. Attālinātais darbs ir pavēris pasauli ne tikai Latvijas uzņēmumiem, kas pieņem darbiniekus no ārvalstīm, bet arī iedzīvotājiem Latvijā, kam ir iespēja strādāt ārpus galvaspilsētas, vienalga, vai tas būtu Latvijas vai ārvalstu uzņēmums. Attālinātā darba prasmju apguve varētu būt īstais veids, kā nodrošināt pārticību arī lauku apvidos. Darbiniekiem un darbadevējiem novērtējot attālinātā darba priekšrocības, pieaug tā popularitāte kā Latvijā, tā visā pasaulē, ko atspoguļo arī lielais Deel pakalpojumu pieprasījums – vien 20 mēnešu laikā mūsu ikgadējie regulārie ieņēmumi ir pieauguši no viena miljona līdz 100 miljoniem dolāru,” pauž Līna Lāsa (Liina Laas), pasaules top vienradža Deel paplašināšanās vadītāja Austrumu un Centrālajā Eiropā.

Attālinātais darbs ir palīdzējis cilvēkiem nopelnīt un ietaupīt vairāk naudas, palielinoties algām un samazinoties ceļa un nereti arī mājokļa izmaksām, ja nav nepieciešams pārcelties uz citu dzīvesvietu, lai būtu tuvāk darbavietai. Tāpat daudzi aptaujātie norāda, ka attālinātais darbs palīdz pārvarēt profesionālās barjeras, paverot plašākas darba iespējas visā pasaulē, ļaujot strādāt produktīvāk un veiksmīgāk sabalansējot darba un privāto dzīvi. Tie aptaujātie, kam ģimenē aug bērni vecumā līdz pieciem gadiem, uzsver, ka attālinātais darbs ir pavēris iespēju pārvarēt ar produktivitāti un izaugsmi saistītos šķēršļus profesionālajā dzīvē (92%). Visbiežāk – 98% – uz attālinātajam darba ieguvumiem norādījuši Deel platformas lietotāji, kas jaunāki par 25 gadiem.

Attālinātais darbs būtiski ietekmējis arī Deel lietotāju privāto dzīvi. 39% ir pārcēlušies tuvāk draugiem un ģimenei, 30% atļaujas doties garākos ceļojumos, 21% maksā mazāk par mājokli, 14% ir pārcēlušies uz savu sapņu pilsētu, bet vēl 9% norāda, ka, pateicoties attālinātajam darbam, ir varējuši veltīt vairāk laika, lai uzlabotu veselību. Šādas pārmaiņas ir ļāvušas ne tikai atrast sapņu darbu, bet arī apgūt jaunas prasmes, atkalapvienoties ar ģimeni, sākt vairāk ceļot vai atrast mīlestību jaunā pilsētā.

Covid-19 radītās pandēmijas laikā sievietes biežāk nekā vīrieši izkrita no darba tirgus, jo liela daļa sieviešu bija spiestas pamest darbu, lai rūpētos par ģimeni un bērniem, īpaši to varēja novērot pandēmijas pīķī. Gan sievietes (83%), gan vīrieši (73%) ar skolas vecuma bērniem vecumā līdz 18 gadiem atzina, ka attālinātā darba iespējas palīdzēja viņiem kā strādājošajiem vecākiem.

“Koronavīrusa pandēmija ir uz visiem laikiem mainījusi veidu, kā cilvēki strādā – darbs no vietas, kas nav birojs, bet, iespējams, atrodas tūkstošiem kilometru attālumā no darba devēja, ir ikdiena. Nodarbinātajiem ir daudz lielākas iespējas noteikt, kur un kā viņi vēlas strādāt. Darba tirgū valda liela konkurence, darbinieki sagaida ieguvumus un priekšrocības, kā arī brīvu iespēju strādāt no turienes, kur vēlas atrasties. Darba dēļ vairs nav jāmaina dzīvesvieta, bet, ja valsts, kurā cilvēks dzīvo, nevar nodrošināt viņam vēlamo darbu, attālinātais darbs ļauj meklēt karjeras iespējas jebkur citur pasaulē. Arī ģimenes dzīve vairs nav jāpakļauj lielām pārmaiņām tikai tāpēc, ka viens vai abi vecāki ir saņēmuši lielisku darba piedāvājumu,” stāsta Līna Lāsa.